Reklama
Reklama

Nowa maszyna szyfrująca będzie do zobaczenia w Poznaniu

fot. Agata Kierzkowska / PCD / UMP
fot. Agata Kierzkowska / PCD / UMP

Od 29 lipca zwiedzający Centrum Szyfrów Enigma mogą zapoznać się z nowym egzemplarzem wojskowej wersji maszyny szyfrującej.

Maszyna szyfrująca została użyczona w depozyt przez Centralny Ośrodek Szkolenia i Edukacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Wiązownej pod Warszawą.

"Enigma to nie tylko symbol historii, ale też powód do dumy dla naszego miasta. To tutaj, w Poznaniu, przyszli bohaterowie uczyli się matematyki, szyfrowali wiadomości i przygotowywali się do walki z największymi tajemnicami wojny" - powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "Od początku działania Centrum Szyfrów Enigma odwiedziło już ponad 170 tysięcy osób. To najlepszy dowód na to, że historia może fascynować, edukować i jednocześnie dostarczać emocji - zwłaszcza młodemu pokoleniu"- dodaje.

Prezentowany na ekspozycji egzemplarz stanowi wersję modelu Enigma I, który jest w dużym stopniu zmodyfikowany w stosunku do oryginału. "Model ten został bowiem złożony z elementów maszyny o numerze seryjnym A14632 (wyprodukowanej przed rokiem 1941 przez firmę Chiffrirmaschinen AG w Berlinie) oraz maszyny o numerze A00548/bac/43E (wyprodukowanej w 1943 r. przez firmę Ertel-Werk für Feinmechanik z Monachium)"- informują miejscy urzędnicy.

Użyczona przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego maszyna szyfrująca Enigma jest już szóstą wersją tego urządzenia kryptologicznego, prezentowaną na wystawie Centrum Szyfrów Enigma.

Główną misją placówki jest upowszechnianie wiedzy o osiągnięciach polskich kryptologów - Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego - oraz ich współpracowników w zakresie złamania szyfru Enigmy.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro