Światowy przełom technologiczny. Bociany polecą do Afryki z kamerami!
Po raz pierwszy w Polsce młode bociany zostały wyposażone w unikatowe urządzenia, które rejestrują ich życie z własnej perspektywy. Swój udział w projekcie mają też poznańscy naukowcy.
Wędrówki bocianów białych od pokoleń fascynują zarówno naukowców, jak i mieszkańców wsi oraz miasteczek. Dziś Opolszczyzna - region znany z wieloletnich, zaawansowanych badań nad tym gatunkiem - staje się miejscem pionierskiego eksperymentu z wykorzystaniem technologii, jakiej nie ma nikt inny na świecie. To właśnie tutaj rozpoczęto testy pierwszych na świecie miniaturowych kamer, które zakładane są na młode bociany. Rewolucyjne urządzenia nie tylko śledzą trasę przelotu, jak klasyczne nadajniki telemetryczne, ale także... ukazują świat z perspektywy ptaka.
"Opracowana przez firmę INTERREX-RINGS kamera - bezpieczna i dostosowana do potrzeb ptaków - to techniczne arcydzieło: waży zaledwie 49 gramów, czyli mniej niż
1% masy ciała bociana, ma kompaktowe wymiary, możliwość pochylenia obiektywu o 20 i wytrzymały akumulator o pojemności 550 mAh, zasilany wydajnym panelem solarnym. Pozwala nie tylko na lokalizację ptaka i innych parametrów, ale też uchwycenie obrazu jego otoczenia - w czasie rzeczywistym, w locie, podczas odpoczynku i interakcji z innymi osobnikami"- informuje Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
"Dzięki tej technologii wchodzimy na zupełnie nowy poziom badań. Już nie tylko wiemy, gdzie bocian jest, ale możemy zobaczyć, co robi, z kim się spotyka, jak zachowuje się w środowisku naturalnym" - mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, koordynujący projekt od strony naukowej.
Projekt stanowi doskonały przykład współpracy między środowiskiem akademickim, przedstawicielami innowacyjnego przemysłu a miłośnikami ornitologii. W działania, obok zawodowych biologów, zaangażowali się także inżynierowie nowoczesnych technologii oraz pasjonaci przyrody z Grupy Silesiana.
"To model idealny: nauka i praktyka działają razem"- mówi Joachim Siekiera, lider grupy, specjalista od innowacyjnych rozwiązań i jednocześnie doświadczony badacz bocianów. Jak podkreślono, nie bez znaczenia jest też zaangażowanie firmy EDP - światowego lidera w dziedzinie energetyki odnawialnej, która objęła projekt mecenatem. "To nie tylko kwestia finansowania, ale też wspólnej wizji. Firma EDP od lat angażuje się w projekty związane z ochroną środowiska m.in. inwestując w innowacyjne i nowoczesne technologie, a tym samym wspiera rozwój nauki i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój to nie puste słowa, lecz realna troska o środowisko i naukę" - podkreśla prof. Tryjanowski.
Dzięki projektowi z Opolszczyzny naukowcy zyskają dostęp do danych, które dotąd pozostawały poza ich zasięgiem. Obserwacja relacji społecznych, miejsc odpoczynku, zagrożeń i strategii migracyjnych z perspektywy "kamery bocianiej" to przełom w badaniach nad ptakami. Co więcej, po dopracowaniu technologia może być wykorzystywana również u innych dużych gatunków. Obecnie testowanych jest 10 pierwszych urządzeń. Młode bociany, którym je założono, przygotowują się właśnie do swojej pierwszej podróży do Afryki. Rejestracja obrazu rozpocznie się w chwili ich odlotu.