Reklama

Na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych znajduje się ponad 1200 takich ważnych miejsc. Do czego służą?

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu / FB
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu / FB

Między innymi chodzi o bezpieczeństwo.

Gdy w lesie pojawi się ogień - liczy się czas reakcji i sprawna akcja gaśnicza. Do gaszenia potrzebna jest woda. Jednym z kluczowych elementów systemu ochrony przeciwpożarowej są specjalnie przygotowane punkty poboru wody. Na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych jest ich ponad 1200.

"Dbamy o to, by były dostępne dla wozów strażackich, dobrze oznakowane i przystosowane do szybkiego poboru wody" - informują leśnicy. "Wśród nich znajdują się: naturalne zbiorniki wodne, utworzone przez nas zbiorniki retencyjne, sieć hydrantów, a także drogi dojazdowe, które umożliwiają sprawne dotarcie z i na miejsce pożaru" - dodają.

Jak wskazano, Wielkopolska od lat zmaga się z suszą, dlatego takie zbiorniki pełnią również funkcję retencyjną - zatrzymują wodę deszczową w lesie na dłużej.

"To realna korzyść dla przyrody - z takich miejsc korzystają płazy, gady, ptaki i rośliny" - tłumaczą przedstawiciele poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych. "Jeśli podczas spaceru po lesie zobaczycie tabliczkę 'Punkt Czerpania Wody', możecie mieć pewność, że to element zabezpieczenia przed pożarami - ale też wyraz troski o bioróżnorodność naszych lasów" - dodają.





Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami poniedziałek z ekstremalną pogodą. Są ostrzeżenia, i to drugiego stopnia!
24℃
15℃
Poziom opadów:
5.9 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro