Stowarzyszenie Historyków Sztuki wzywa do ratowania Ostrowa Tumskiego. "Grozi mu patodeweloperska apokalipsa"

fot. Kadr filmu Ratujmy Ostrów Tumski w Poznaniu/YouTube.
fot. Kadr filmu Ratujmy Ostrów Tumski w Poznaniu/YouTube.

Przygotowano w tej sprawie petycję do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Radnych Miasta Poznania.

Chodzi o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Wiosną tego roku Miejska Pracownia Urbanistyczna ogłosiła projekt zagospodarowania przestrzennego północnej części Wyspy Katedralnej w Poznaniu. Przewiduje on powstanie ogromnego blokowiska z domami do 9 kondygnacji, z podziemnymi garażami, w gęstej zabudowie, dla 5 tysięcy osób. Powstanie podobnego, mniejszego osiedla (dla 2 tysięcy osób) w zachodniej części Ostrowa zostało zaakceptowane przez władze miasta w 2021 roku, a teren już wcześniej sprzedano deweloperom - czytamy w petycji Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Według historyków realizacja obu osiedli nie tylko radykalnie miałaby zmienić obszar o unikatowym w skali Polski, historycznym charakterze, objęty w całości ochroną konserwatorską, ale też może zniszczyć północny klin zieleni miasta, przyrodnicze otoczenie Warty i Cybiny, jak również jedne z najstarszych ogródków działkowych w Poznaniu.

- Bezpowrotnie znikną nieprzebadane, bezcenne obszary archeologiczne, zmienią się panoramy tej najstarszej części Poznania. Inwestycja o takiej skali realnie zagrozi zabytkom średniowiecznej zabudowy Wyspy, katedrze, palatium Mieszka, kolegiacie NMP, Akademii Lubrańskiego, Psałterii, kanonii. Ponadto projekt nie przewiduje odpowiednich dróg dojazdu do nowych blokowisk, co spowoduje zatory komunikacyjne w rejonie Ronda Śródka. Szereg środowisk naukowych, ekspertów rozmaitych dziedzin, urbanistów, historyków, historyków sztuki, konserwatorów zabytków, archeologów, architektów, przyrodników i ekologów, przewidując katastrofalne skutki powstania tak źle zaplanowanej inwestycji deweloperskiej, skierowało swoje uwagi i apele do władz Miasta. Przyłączamy się do tych głosów sprzeciwu, wzywając do odstąpienia od przedstawionych projektów i otwarcia na nowo dyskusji o formie zagospodarowania tak wyjątkowych terenów naszego - pod petycją widnieją nazwiska następujących historyków: dr Tomasz Ratajczak, dr Tomasz Matusewicz, dr Michał Brzostowicz, prof. Jacek Kowalski, a także inne osoby związane z historią sztuki, urbanistyką oraz zabytkami.

Tutaj znajduje się petycja, którą można podpisać.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia!
26℃
15℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro