Reklama
Reklama

W środę Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada, na pamiątkę odzyskania wolności w 1918 r., cała Polska świętuje Narodowe Święto Niepodległości. Poznań, który odzyskał swoją wolność dopiero po wygranym przez siebie Powstaniu Wielkopolskim w lutym 1919 r., w tą środę świętuje podwójnie. Poza państwową rocznicą, obchodzić będzie imieniny ulicy Święty Marcin.

Obie obchodzone jutro w Poznaniu uroczystości nie mają na celu ze sobą konkurować. Tak naprawdę prawie każdy region II Rzeczpospolitej odzyskiwał po I Wojnie Światowej wolność od zaborców osobno i w innych okolicznościach. Wschodnie granice Polski zostały wówczas ustalone dopiero traktatem pokojowym z Bolszewicką Rosją w 1921 r., a część Górnego Śląska wyzwoliła się od Niemców w 1922 r. Święto 11 listopada ma symbolizować wszystkie te wydarzenia. Tego dnia, w 91 lat temu, skapitulowały Niemcy i zakończyła się I Wojna Światowa, a rządząca w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władze w państwie Józefowi Piłsudskiemu.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Tymczasem świętowanie imienin patronów ulic i miejsc to tradycja wywodząca się ze średniowiecza. Święta te były wówczas najlepszą okazją do odprawiania odpustów, organizacji kolorowych jarmarków, pokazów sztuk przez przebierańców i kuglarzy, a także do innych rozrywek, którym porządni mieszczanie w dzień powszedni zazwyczaj nie hołdowali. W średniowieczu w zasadzie każde miasto, ulica i cech rzemieślniczy miały swojego patrona. Okazji do organizacji festynów było więc całkiem sporo. Do Poznania tradycja ta powróciła w na początku lat 90-tych XX wieku. Wtedy to główna ulica miasta, nazywana w czasach PRL imieniem Armii Czerwonej, odzyskała swoją dawną nazwę Święty Marcin. Początkowo impreza miała za zadanie przyzwyczaić mieszkańców miasta do nowej nazwy ulicy i przypomnieć o mieszczańskich tradycjach. Do dzisiaj imieniny ulicy wpisały się na stałe w kalendarz popularnych miejskich imprez.

Oficjalne uroczystości państwowe, upamiętniające 91-szą rocznicę odzyskania przez kraj niepodległości rozpoczną się o godz. 9.00. Zostaną wtedy złożone kwiaty pod tablicami marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Franciszka Ratajczaka i pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Pół godziny później rozpocznie się Msza św. w intencji Ojczyzny w Farze Poznańskiej. Główna uroczystość patriotyczna odbywać się będzie na Starym Rynku, naprzeciw schodów Ratusza, pomiędzy godzinami 10.00 a 11.50. Przewidziano w niej koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz wejście na Stary Rynek pododdziałów wojskowych, policji, kombatantów, pocztów sztandarowych, harcerzy i zaproszonych gości. Dowódca Garnizonu złoży uroczysty meldunek, a następnie podniesiona zostanie flaga państwowa i odśpiewany hymn. Następnie zostaną wygłoszone przemówienia i wypuszczone w górę balony w barwach narodowych. Później nadejdzie czas na wręczenie medali i Apel Pamięci. Uroczystość zakończy defilada, która przejdzie pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Główny punkt programu imienin ulicy odbędzie się w środę po południu. Barwny korowód z jadącym na koniu Świętym Marcinem w przebraniu rzymskiego legionisty wyruszy spod kościoła św. Marcina o godz. 14.00. Towarzyszyć mu będą muzyka i kolorowe stroje uczestników. Widzowie zobaczą wymyślne machiny, platformy i ludzi na szczudłach. Przewidziano także kilkadziesiąt imprez, w tym: wystawy, koncerty, spektakle, sztuczne ognie i kiermasz przed Centrum Kultury Zamek. Na kiermaszu będzie można kupić świętomarcińskie rogale oraz grzane wino. Nie zabraknie też odniesień do Narodowego Święta Niepodległości. Poza wszechobecnymi państwowymi barwami, zostaną zorganizowane wystawy i wykłady poświęcone historii Polski i miasta.

Narodowe Święto Niepodległości wiąże się także z tradycją wywieszania flag państwowych w oknach i na balkonach. O zrobienie tego jutro apeluje do wszystkich poznaniaków m.in. prezydent Ryszard Grobelny. Nie przez wszystkich tradycja ta jest jednak przestrzegana, ale coraz więcej osób decyduje się na kupno sztandaru. Dla niektórych poznaniaków jest to bardzo ważna tradycja. Dla części z nich, zwłaszcza młodego pokolenia, nie wydaje się ona aż tak istotna. Temat współczesnego patriotyzmu Polaków będzie dziś poruszany w Wieczorze WTK o godz. 20.00. Gościem programu będzie prof. UAM Krzysztofem Bondyrą z Instytutu Socjologii.

Czy wywieszanie flagi to dla Ciebie oznaka patriotyzmu?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
28.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro