Naramowice będą lepiej skomunikowane? Jest propozycja zmian
Z propozycją utworzenia nowej linii autobusowej wyszedł Zarząd Transportu Miejskiego.
- Wschodnia część Naramowic dynamicznie się rozwija, zwłaszcza po budowie I etapu trasy tramwajowej do przystanku Błażeja. Biorąc pod uwagę duże potrzeby komunikacyjne w tym rejonie, ZTM zaplanował uruchomienie linii autobusowej umożliwiającej wygodne przesiadki m.in. na tramwaj na Naramowice lub PST. Zależy nam na zwiększeniu dostępności komunikacji zbiorowej, tym bardziej że Naramowice wciąż bardzo intensywnie się rozbudowują i nieustannie przybywa tu mieszkańców - informuje ZTM.
Linia autobusowa nr 151, która miałaby obsługiwać wschodnią część Naramowic, powstałaby na bazie północnego odcinka linii nr 169. - Uruchomienie takiej linii planowane było na początek sierpnia 2025 roku, a autobusy miały kursować ulicami Karpią, Nową Mleczarską i Sielawy. W międzyczasie harmonogram prac budowlanych zmienił się i w tym samym czasie przebudowano ulice z I, jaki z II etapu, tj. ulice Rubież, Czarnucha i Bielicową. Spowodowało to zmianę planów i rozszerzenie propozycji obsługi komunikacją autobusową obszaru wschodnich Naramowic - dodaje.
Jak ma kursować nowa linia? - Autobusy linii nr 151 będą kursować z Os. Sobieskiego ulicami Szeligowskiego, Szymanowskiego, Stróżyńskiego, Jaroczyńskiego, Stoińskiego, Łużycką, al. Praw Kobiet, Naramowicką, Rubież, Czarnucha, Bielicową, Nową Mleczarską i Karpią.
Autobusy mają kursować z częstotliwością co 20 minut w godzinach 5.00 - 22.30 7 dni w tygodniu. Rozkład ma być zsynchronizowany z linią nr 185. Dodatkowo na przystankach Naramowice i Os. Łokietka możliwa będzie dogodna przesiadka na linie tramwajowe 3 i 10, a na przystanku Kurpińskiego na linie PST.
Utworzenie nowej linii autobusowej będzie równocześnie oznaczać skrócenie trasy linii nr 169 z osiedla Kopernika do osiedla Łokietka. Autobus jadący z centrum będzie kończył trasę na pętli Łużycka przy skrzyżowaniu ulic Łużyckiej i Stoińskiego. Na ulicy Łużyckiej będzie możliwość wygodnej przesiadki np. na linię nr 146 lub planowaną nr 151.
Plan trafił do osiedlowych radnych. Ci mają go teraz zaopiniować.