Archidiecezja gnieźnieńska wprowadza stały diakonat. Trzeba mieć odpowiedni wiek i zgodę żony
Archidiecezja gnieźnieńska, po decyzji o rozpoczęciu formacji do stałych posług lektoratu, akolitatu i katechisty, przygotowuje się do wprowadzenia stałego diakonatu.
Od blisko 25 lat diakonat stały istnieje także w Polsce, w 15 diecezjach zostali wyświęceni już diakoni (łącznie jest ich 116), a kolejne 9 diecezji rozpoczęło już przygotowania do jego wprowadzenia. Wśród nich jest archidiecezja gnieźnieńska.
"Celem ustanowienia stałego diakonatu jest podobnie jak w przypadku wprowadzanych posług, sięgnięcie do istniejących już w Kościele form, które będą go ubogacały. Towarzyszyć powinno temu wołanie do Ducha Świętego o to, by z jednej strony rozbudzał w sercach konkretnych mężczyzn gotowość do pójścia drogą powołania, a z drugiej otwierał wspólnotę na ten pochodzący od Pana Boga dar. Choć jedną z istotnych funkcji, którą spełnia diakon jest posługa w ramach liturgii, to jednak najważniejszą jego rolą jest posługa miłosierdzia i w takim duchu trzeba patrzeć na obecność diakonów w życiu parafii. Może pojawić się pokusa, by traktować stałych diakonów jako antidotum na zmniejszającą się liczbę powołań do kapłaństwa. Oczywiście, mogą oni stanowić bardzo konkretne wsparcie w pracy duszpasterskiej, jednak czymś złym byłaby klerykalizacja posługi diakonów. Mają oni spełniać posługę ściśle diakońską"- tłumaczą przedstawiciele archidiecezji w Gnieźnie.
"Najbliższe miesiące będą służyły zapoznaniu wiernych z istotą diakonatu oraz jak najlepszemu przygotowaniu do rozpoczęcia formacji dorosłych mężczyzn, którzy, jeśli zostaną do niej dopuszczeni, rozpoczną swoje 3,5-letnie przygotowanie od Wielkiego Postu 2026 r. Będzie to także czas, w którym kandydaci zdobędą odpowiednie wykształcenie teologiczne"- dodano.
Do formacji, po pomyślnym przejściu rekrutacji, mogą zostać dopuszczone osoby, które w dniu planowanych święceń mają ukończone co najmniej 35 lat i nie przekroczyły 65. W przypadku mężczyzn żonatych wymagany jest co najmniej pięcioletni staż małżeński. Istotną rolę w procesie rozeznawania powołania odgrywają również żony kandydatów, które muszą wyrazić zgodę na święcenia swoich mężów.
Wszelkich informacji udziela dyrektor formacji, ks. Jakub Kapelak. Choć formalna rekrutacja rozpocznie się dopiero w Adwencie, osoby zainteresowane rozeznawaniem swojego powołania mogą już teraz kontaktować się z nim drogą mailową: [email protected].