Afera korupcyjna w ZDM: będzie audyt!
Miasto zapowiada konkretne kroki.
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, w rozmowie z Radiem Poznań przyznał, że w Zarządzie Dróg Miejskich odbędzie się audyt wewnętrzny, którego zadaniem jest dokładne sprawdzenie spraw, w które zaangażowana była osoba aresztowana w ramach działań warszawskiej prokuratury. Wiadomo, że to Adam A., naczelnik Wydziału Uzgodnień Zewnętrznych (podała to Prokuratura Krajowa), który m.in. współpracował z deweloperami budującymi w naszym mieście nowe osiedla. - Trzeba dokładnie to sprawdzić, ponieważ te decyzje czy sprawy obowiązują - mówił na antenie rozgłośni. W trakcie audytu sprawdzane też będą procedury obowiązujące w ZDM.
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na epoznan.pl o zatrzymaniu pracownika ZDM przez Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz przeszukaniach w siedzibie Agrobexu na Jeżycach. Wiadomo było, że sprawą zajmują się śledczy zwalczający korupcję. CBA we wtorek podało więcej szczegółów - zatrzymano pięć osób w naszym regionie. Jedna to wspomniany wyżej pracownik ZDM, a pozostałe to osoby zarządzające trzema podmiotami z branży deweloperskiej. Prokuratura Krajowa poinformowała, że chodzi o Krzysztofa K., Mieczysława S., Łukasza K. i Krzysztofa M. To przedstawiciele firm, którzy w toku prowadzonych inwestycji deweloperskich wręczali korzyści majątkowe. Naczelnik ZDM został zatrzymany bezpośrednio po przyjęciu przez niego korzyści majątkowej w kwocie 150 tys. złotych od pośrednika. - Podczas przeszukania w jego miejscu zamieszkania zabezpieczono gotówkę w kwocie ponad 700 tys. złotych, luksusowe zegarki i biżuterię - poinformowało CBA. Mężczyznę aresztowano na 3 miesiące po tym, jak usłyszał zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją, bądź ich obietnicy, a także zarzuty związane z powoływaniem się na wpływy w spółce, w której udziały posiada miasto Poznań.
Jak ustalili śledczy, w Poznaniu funkcjonował układ korupcyjny, w którym żądano korzyści majątkowych w kwocie przekraczającej łącznie 1 mln złotych od przedstawicieli szeroko rozumianej branży deweloperskiej. - W zamian za korzyści majątkowe przedsiębiorcy oczekiwali pozytywnych rozstrzygnięć postępowań administracyjnych związanych z inwestycjami budowlanymi na terenie miasta Poznania. Przekazywanie pieniędzy miało odbywać się po uprzednim sporządzeniu fikcyjnych umów i wystawieniu faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.
CBA zaznacza, że sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania. Apeluje też o zgłaszanie się do nich osób mających informacje na temat zdarzeń korupcyjnych w poznańskim ZDM oraz w poznańskim magistracie.
Najpopularniejsze komentarze