Ważne miejsce na mapie Poznania zmieniło adres. "Dziękuję za to, że jesteście"
Znajdziemy je teraz na Kutrzeby.
Poznańskie Centrum Wolontariatu to wyjątkowe miejsce dla wszystkich, którzy chcą pomagać innym. Dotychczas mieściło się na Jeżycach, a obecnie działa w nowej siedzibie - w biurowcu przy ul. Kutrzeby 16G/124. Oficjalne otwarcie nowej lokalizacji odbyło się we wtorek, 1 lipca.
"Dziękuję za to, że jesteście" - mówiła do zebranych wolontariuszy Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. "Wspólnie z wami udało nam się stworzyć najpierw w nowej formule Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, a następnie także Centrum Wolontariatu. Wierzę, że będziemy się dalej rozwijać"- dodała.
Nowe centrum będzie otwarte od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 16:00.
"Jak działać w dzisiejszych niepewnych warunkach, jak utrzymać wolontariat i całe to dobro, które niesiecie innym? To prawdziwe wyzwanie, w którym chcemy Wam pomóc" - mówiła Monika Danelska, przewodnicząca Komisji Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych Rady Miasta Poznania. "Często mówi się, że rozwój miasta to inwestycje. Owszem, to prawda, ale nie wolno nam zapominać, że miasto tworzą ludzie. To Wy jesteście liderami i własnym przykładem pokazujecie, jak to robić"- dodała.
Poznańskie Centrum Wolontariatu prowadzi Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. "Chcemy, by wolontariusze i wolontariuszki mogli odkrywać świat pomagania innym na różne sposoby. Musimy też zadbać, by nasze centrum było miejscem, w którym również organizacje pozarządowe i instytucje publiczne zostawią oferty pracy wolontariackiej"- wyjaśnia Ryszard Michalski ze stowarzyszenia CREO. "Naszą rolą jest bycie pośrednikiem, który pokaże, jak niesamowicie wolontariat może zmienić życie każdego z nas, wyposażyć w nowe umiejętności, doświadczenia i znajomości. Pozwoli poznać samego siebie"- dodaje.
W Poznańskim Centrum Wolontariatu zaplanowano wiele inicjatyw, w tym bezpłatne warsztaty dla wolontariuszy oraz ich koordynatorów - zarówno tych działających w organizacjach pozarządowych, jak i przy jednostkach miejskich. Aktualne oferty dla ochotników dostępne są na stronie centrum: wolontariat.poznan.pl.
"Gdy zgłasza się do nas osoba, która chce włączyć się w wolontariat, przede wszystkim musimy rozpoznać jej potrzeby i oczekiwania" - tłumaczy Ryszard Michalski. "Możemy od razu skierować ją do jakiejś instytucji, ale możemy też zaprosić najpierw na warsztaty, które pozwolą dobrze się przygotować. Co ważne, działa u nas klub integracyjny - można więc poznać innych wolontariuszy, zaangażować się w pomoc indywidualną lub zespołową. To normalne, że ludzie mają początkowo obawy: czy dadzą radę, czy się nadają. Naszym zadaniem jest sprawić, by każdy czuł się w swoim wolontariacie dobrze"- dodaje.
Na działalność Poznańskiego Centrum Wolontariatu Miasto przekaże ponad 2,1 mln zł w ciągu najbliższych trzech lat (średnio - po ok. 700 tys. zł każdego roku).