W Poznaniu szykuje się Uczta Chrobrego z nietypowymi atrakcjami. Każdy może się czuć zaproszony

zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

Już za kilka dni.

W niedzielę, 6 lipca, czeka nas wyjątkowe spotkanie z historią, którego zwieńczeniem będzie nietypowy koncert. 'Uczta Chrobrego' to jedno z wydarzeń w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim, organizowanego przez Bramę Poznania i klaster turystyczny 'Szlak Piastowski w Wielkopolsce'. Z okazji 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski przygotowano liczne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

"Już od godziny 12.00 będzie można dowiedzieć się więcej o insygniach władzy, które przyjmował podczas ceremonii koronacji władca. Dzieci poznają ich znaczenie i sprawdzą, czy da się je dziś odtworzyć z klocków LEGO. W Bramie Poznania czekać będą rękodzielnicy z miejskiego programu "Zaułek Rzemiosła". W Tajemniczą dorosłych i dzieci w tajniki kowalstwa, garncarstwa i metaloplastyki. Nieopodal Michał Szymański z "Pracowni Alchemika" zabierze chętnych w podróż po najdawniejszych smakach, które dzięki badaniom archeologicznym możemy dziś poznawać na nowo"- informują miejscy urzędnicy.

Na moście biskupa Jordana stanie biesiadny stół, przygotowany przez Fundację Artystyczną Puenta w ramach Festiwalu Tradycji Poznańskich. Od godziny 12:30 będzie można spróbować potraw inspirowanych kuchnią pierwszych władców Polski. Restauracja Hyćka ze Śródki zaprosi gości na degustację 'piastowskiego kapuśniaka'.
Przy stole będzie też można posłuchać rozmów z wyjątkowymi gośćmi. O godz. 12.00 dr Agnieszka Stempin opowie o wystawie "Bolesław Chrobry - z Poznania po władzę i koronę". O 14:00 prof. Tomasz Jurek przybliży wątpliwości związane z miejscem koronacji Bolesława Chrobrego, a o godz. 15.30 archeolodzy, Ewa i Paweł Pawlakowie porozmawiają o najstarszym moście Poznania. "Dyskusje podczas uczty dotyczyć będą również smaków i zapachów stołu piastowskiego, a całe spotkanie uświetnione zostanie muzyką na żywo"- zaznaczono.

O godzinie 13.00 w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa będzie można poznać zioła i chwasty, których używano w dawnej polskiej kuchni. O godzinie 15 rozpocznie się spacer po Ostrowie Tumskim. Jego uczestnicy dowiedzą się, co jadali mieszkańcy poznańskiego grodu i jak wyglądały uczty pierwszych władców.

"Niedzielne wydarzenie będzie też świetną okazją, by bliżej poznać ekspozycję Bramy Poznania. Podczas oprowadzania, które rozpocznie się o godz. 16, przewodnicy przedstawią historię seniorów pierwszego rodu panującego w Polsce. Opowieść zaczną od początków państwa polskiego - wyjaśnią, jak zmieniała się jego struktura i przedstawią znane i mniej znane fakty o koronacji Bolesława Chrobrego. W drugiej części zwiedzania wyruszą razem z uczestnikami na Ostrów Tumski w poszukiwaniu pamiątek sprzed tysiąca lat. Uwaga - na tę część wydarzenia obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 61 647 76 34, liczba miejsc jest ograniczona"- zapowiedziano.

Przez cały czas na swoich stanowiskach przedstawiać się będą: Muzeum Regionalne z Rogoźna oraz kujawsko-pomorska cześć Szlaku Piastowskiego.

O godz. 16.30 w amfiteatrze Bramy Poznania rozpocznie się wyjątkowy koncert dzwonów - "Chrobryseja". Dochodzącym z głośników brzmieniom towarzyszyć będą dźwięki otaczającej przestrzeni, w tym dzwonów katedralnych (specjalnie zsynchronizowanych). Na koniec każdy będzie mógł współtworzyć ostatni utwór, grając na małych dzwoneczkach. "Zaprezentowane zostaną utwory skomponowane przez poznańskich kompozytorów, a także arcydzieło muzyki elektroakustycznej z lat 80. ubiegłego wieku: "Mortuos Plango, Vivos Voco" Jonathana Harveya - oparte o brzmienie dzwonów katedry w Winchester"- przekazano.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Bramy Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro