Reklama

Duża inwestycja Politechniki Poznańskiej. Wmurowanie kamienia węgielnego uświetnił pokaz Grupy Akrobacyjnej "Żelazny"

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Podpisano akt erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny pod budowę Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego.

Święto Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej miało miejsce w poniedziałek na lotnisku w Kąkolewie, w gminie Grodzisk Wielkopolski. Podczas wydarzenia uroczystego podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego dokonali, wspólnie z marszałkiem województwa wielkopolskiego, m.in. prof. Teofil Jesionowski - rektor Politechniki Poznańskiej oraz Maria Mrówczyńska - wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Dzięki śmiałej wizji udało się tutaj stworzyć innowacyjne i bardzo nowoczesne miejsce, poświęcone badaniom nad technologiami lotniczymi. Kampus przyczynia się do rozwoju uczelni i jej oferty, co przekłada się również na rozwój regionu" - podkreślił marszałek Marek Woźniak. Marszałek zwrócił również uwagę, że działania naukowców prowadzone w Kąkolewie wpisują się w kluczowe teraz obszary funkcjonowania Unii Europejskiej - bezpieczeństwo i konkurencyjność. "Obecnie bezpieczeństwo to właśnie zarówno technologie kosmiczne, lotnicze, jak i dronowe. Z kolei tworzenie nowoczesnych technologii i umiejętność ich wytransferowania do gospodarki to kwestia pomyślności wszystkich krajów świata, w tym Polski. Wierzę, że również to miejsce przyczyni się do tego, byśmy mieli szansę w tym światowym wyścigu uczestniczyć" - zaznaczył.

Rektor Politechniki Poznańskiej, prof. Teofil Jesionowski, zwrócił uwagę na istotną rolę uczelni w kształceniu kadr dla lotnictwa cywilnego - zarówno pilotów, jak i specjalistów w zakresie zarządzania ruchem lotniczym. Podkreślił również znaczenie współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego przy realizacji pięciu projektów badawczych. Dodał, że uczelnia może poszczycić się także współpracą z polskim kosmonautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. "Ten dzień to nie tylko święto naszej uczelni. Razem budujemy nowoczesną Polskę i Europę, a przede wszystkim Wielkopolskę przyjazną dla rozwoju najnowocześniejszych technologii. Nasze projekty sięgają przestworzy. Rozwój tych technologii jest dla nas kluczowy, gdyż poznawanie świata jest naszą misją, ale i obowiązkiem" - powiedział.

Ośrodek w Kąkolewie przede wszystkim będzie służyć jako centrum kształcenia i szkoleń związanych z lotnictwem. Planowany koszt inwestycji to ok. 27,4 mln zł, przewidywany termin oddania obiektu do użytkowania to czwarty kwartał 2026 roku.

Dzisiejsze wydarzenie uświetnił pokaz Grupy Akrobacyjnej "Żelazny".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest lato, musi być gorąco! Są ostrzeżenia meteo dla całej Wielkopolski
28℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro