Nietrzeźwy pacjent zapłaci za szpital
Trzy poznańskie szpitale chcą wystawiać rachunki nietrzeźwym pacjentom. W ten sposób mogłyby podreperować swoje budżety. Prawo na takie rozwiązanie pozwala, ale w praktyce zmuszenie nietrzeźwych do zapłacenia za leczenie, może się okazać bardzo trudne.
Codziennie na oddziały szpitalne w Poznaniu trafia co najmniej kilka osób po upojeniu alkoholowym. Dziś za ich leczenie płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Dyrekcja szpitali chce, aby od nowego roku to się zmieniło. O wprowadzeniu obowiązkowych opłat dla pijanych pacjentów mówią na razie 3 poznańskie placówki: szpital im. Strusia, im. Raszei i szpital Wojskowy.
Osoby nietrzeźwe już płacą za swoje leczenie na przykład w Grudziądzu. Jak zapewnia adwokat dr Jacek Masiota prawo na to pozwala. Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej mówi jasno: szpital musi udowodnić, że to alkohol był bezpośrednią przyczyną wypadku. A z tym może być problem. Problemem będzie również wyegzekwować pieniądze za leczenie od nietrzeźwej osoby bezdomnej, za którą najprawdopodobniej będzie musiał zapłacić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.