Reklama
Reklama

Nietrzeźwy pacjent zapłaci za szpital

Finalistki Miss Polonia Wielkopolski 2013 | fot. fot. Agnes Kubicka / Showbiz Models
Finalistki Miss Polonia Wielkopolski 2013 | fot. fot. Agnes Kubicka / Showbiz Models

Trzy poznańskie szpitale chcą wystawiać rachunki nietrzeźwym pacjentom. W ten sposób mogłyby podreperować swoje budżety. Prawo na takie rozwiązanie pozwala, ale w praktyce zmuszenie nietrzeźwych do zapłacenia za leczenie, może się okazać bardzo trudne.

Codziennie na oddziały szpitalne w Poznaniu trafia co najmniej kilka osób po upojeniu alkoholowym. Dziś za ich leczenie płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Dyrekcja szpitali chce, aby od nowego roku to się zmieniło. O wprowadzeniu obowiązkowych opłat dla pijanych pacjentów mówią na razie 3 poznańskie placówki: szpital im. Strusia, im. Raszei i szpital Wojskowy.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

Osoby nietrzeźwe już płacą za swoje leczenie na przykład w Grudziądzu. Jak zapewnia adwokat dr Jacek Masiota prawo na to pozwala. Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej mówi jasno: szpital musi udowodnić, że to alkohol był bezpośrednią przyczyną wypadku. A z tym może być problem. Problemem będzie również wyegzekwować pieniądze za leczenie od nietrzeźwej osoby bezdomnej, za którą najprawdopodobniej będzie musiał zapłacić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro