Reklama
Reklama

Obowiązkowa matura z matematyki wraca po 26 latach

We wtorek rano uczniowie poznańskich liceów przystąpili do próbnej matury z matematyki. Przedmiot ten od przyszłego roku stanie się na egzaminie dojrzałości obowiązkowy, tak jak było przed 1983 r. Część uczniów zapowiadała bojkot próbnego egzaminu, ale protest ten nie był dziś w szkołach szczególnie widoczny. Po próbie generalnej, prawdziwą maturę z matematyki licealiści napiszą w maju.

Uczniowie przyznawali dziś, że czują się nieco niedoinformowani z powodu kolejnej zmiany w egzaminie dojrzałości. W poznańskich liceach trudno było jednak zauważyć zapowiadany wcześniej bojkot. Maturzyści podeszli do sprawy bez zbędnych emocji. Próbna matura to w końcu także chwilowe oderwanie się od monotonii sal lekcyjnych. Licealiści mogą się dowiedzieć, czego powinni się spodziewać po właściwym, majowym egzaminie. Na wyniki dzisiejszego czeka natomiast z zaciekawieniem przygotowująca pytania Centralna Komisja Egzaminacyjna. Bierze ona oczywiście pod uwagę fakt, że większość uczniów nie traktuje próbnej matury do końca poważnie. Słaby wynik egzaminu nie musi więc być powodem obniżenia poprzeczki na maturze w maju przyszłego roku.

Pisany o 9.00 rano próbny egzamin z matematyki był na poziomie podstawowym. Jak mówią nauczyciele, sama matura, adresowana teraz do ogółu uczniów liceów, nie może być trudna, aby ją większość uczniów mogła zdać. Nadal wśród polskich uczniów większym powodzeniem cieszą się przedmioty humanistyczne. Nie zmieniają tego ani dobre perspektywy zawodowe dla absolwentów politechnik, ani wysoka liczba bezrobotnych absolwentów takich uniwersyteckich kierunków jak socjologia czy filozofia.

Polscy uczniowie pisali ostatnią obowiązkową dla wszystkich maturę z matematyki w 1983 r. Ministerstwo Edukacji postanowiło po nią znowu sięgnąć z myślą o profilu absolwentów potrzebnych na nowoczesnym rynku pracy. W dużym stopniu zautomatyzowana i zinformatyzowana gospodarka oparta na wiedzy tworzona jest w znacznym stopniu przez ludzi, których studia były oparte o matematykę. Jeśli Polska chce konkurować ekonomicznie z szybko się unowocześniającymi państwami Europy i Azji Wschodniej, o Ameryce Północnej nie wspominając, musi przesunąć akcenty w swojej polityce edukacyjnej.

Jak wskazują sami nauczyciele matematyki, jest ona nauką przydatną w codziennym życiu i każdy powinien się jej nauczyć. Obowiązkowa matura powinna ich do tego mobilizować, ponieważ obecnie część uczniów odpuszcza sobie ten przedmiot już na początku szkoły średniej.

Czy to dobrze, że matematyka będzie obowiązkowym przedmiotem na maturze?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wrzesień w Poznaniu pod względem pogody. I to nie jest dobra informacja
22℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro