Charakterystyczny gmach w centrum Poznania odzyskał dawny blask. Tak wygląda dziś (zdjęcia)
Chodzi o Dom Książki.
Jak już informowaliśmy, legendarny Dom Książki w Poznaniu odzyskał blask. Rusztowania zostały zdemontowane pod koniec ubiegłego roku, odsłaniając odrestaurowane, unikatowe płytki ceramiczne zdobiące elewację. Wówczas na fasadzie ponownie pojawiły się kasetony świetlne z napisami "książki" w pięciu językach, przywracając budynkowi jego dawny charakter. Dziś pokazano, jak wygląda wewnątrz.
Po remoncie część obiektu zajmuje duża księgarnia wraz z przestrzenią, w której będą mogły działać organizacje prospołeczne. Jest też restauracja. Wyższe piętra to około 40 mieszkań przeznaczonych na wynajem długoterminowy - połowa z nich jest już zajęta. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 1 czerwca.
"To obiekt, który jest ikoną w zasadzie dla poznaniaków. Przypominam, że tu była trzykondygnacyjna księgarnia, powyżej znajdowały się pomieszczenia biurowe przedsiębiorstwa Dom Książki. To było takie centrum życia kulturalnego w czasach PRL-u" - mówi przed kamerą WTK prof. Piotr Marciniak, współautor projektu rewitalizacji, architekt.
"Od początku chcieliśmy, żeby książka wróciła do Domu Książki - to był nasz główny cel. Chwilę po zakupie zdecydowaliśmy też, że Dom Książki będzie domem dla ludzi" - komentuje Joanna Janowicz, inwestorka, Constructa Plus.
Wielokrotnie pisaliśmy na epoznan.pl o próbach sprzedania Domu Książki przy ulicy Gwarnej. Na rynek trafił w 2010 roku i początkowo chciano za obiekt około 20 mln złotych. Przez lata nie było jednak nim zainteresowania, a cena spadła do zaledwie kilku milionów. Ostatecznie budynek sprzedano. Dziś jego właścicielem jest deweloper Constructa Plus. Oficjalne otwarcie obiektu zaplanowano na 1 czerwca.