Reklama

Poznańska synagoga stała się zabytkiem

archiwum | fot. Włodzimierz Hoppel
archiwum | fot. Włodzimierz Hoppel

Zabiegano o to od lat.

Przypomnijmy, że kwestia zagospodarowania nieużywanego od lat budynku synagogi była poruszana już od dawna. We wrześniu 2011 roku w synagodze zakończyła działalność pływalnia. Od 2012 roku obiekt pozostawał pod opieką Gminy Żydowskiej, która planowała przekształcić go w Centrum Judaizmu i Tolerancji. Z powodu braku środków finansowych zdecydowano się jednak wynająć budynek prywatnej firmie, która administrowała pływalnią i płaciła Gminie za dzierżawę.

Po zamknięciu pływalni pojawiły się plany adaptacji budynku. Już wtedy rozważano, że poza Muzeum Żydów mogłyby się tam znaleźć również miejsca noclegowe. W 2012 roku informowano o pomyśle utworzenia w synagodze hotelu znanej europejskiej sieci. Zakładano, że oprócz hotelu powstanie tam także Muzeum Żydów Poznańskich i Wielkopolskich oraz Miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej. Przez kolejne lata niewiele się jednak w tej sprawie wydarzyło.

W 2017 roku pojawiły się informacje, że w budynku synagogi ma powstać pierwszy w Polsce hotel sieci Curio Collection by Hilton. Wspominano także o planach budowy mieszkań, a wszystkie koncepcje zmierzały do zmiany wyglądu obiektu - mówiono nawet o nadbudowie kilku pięter.

W odpowiedzi na te plany zareagowali społecznicy. Z inicjatywą przygotowania petycji wystąpiło stowarzyszenie Łazęga Poznańska. W apelu mogliśmy przeczytać:
"Jako sygnatariusze niniejszego apelu wzywamy władze miejskie i wojewódzkie do kooperacji w tej sprawie oraz objęcia ochroną prawną i konserwatorską oraz nadzorem budowlanym niegdysiejszej synagogi. Liczymy na zobligowanie obecnego właściciela - inwestora do rzetelnego zabezpieczenia budynku, celem zapobieżenia aktom wandalizmu, w tym ponownego podpalenia, aby zapobiec katastrofie budowlanej. Jeśli tego zbiorowego wysiłku nie podejmiemy, doprowadzimy tym samym do zniknięcia historycznego obiektu z panoramy wielokulturowego Poznania."

W styczniu 2024 roku informowaliśmy, że istnieje szansa na wpisanie poznańskiej synagogi do rejestru zabytków.

Do sprawy powrócił dziś "Głos Wielkopolski". Jak przekazano, decyzją Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, synagoga została oficjalnie wpisana do rejestru.

"Po wnikliwej analizie zebranego materiału dowodowego, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator uznał, że pozostałości budynku synagogi, zachowane w obrębie budynku zlokalizowanego przy ul. Wronieckiej 11a w Poznaniu, powstałego w wyniku przebudowy dawnej synagogi na pływalnię, posiadają wartości historyczne i naukowe (w tym wyjątkowy walor dokumentacyjny i edukacyjny), co wykazano w uzasadnieniu niniejszej decyzji" - czytamy w uzasadnieniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega!
20℃
7℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
18.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro