Zielona woda w poznańskiej rzece. Są nowe informacje
Nie zmienia się fakt, że nie musimy czuć się zagrożeni.
W czwartek w tej sprawie pisało do nas wielu Czytelników. Mieszkańców zaniepokoił widok Cybiny, która stała się zielona w okolicach Mostów Berdychowskich i Politechniki Poznańskiej. Jak zauważyła jedna z osób zielona ciecz wypływała z kanału burzowego.
Długo wszelkie nasze pytania pozostawały bez odpowiedzi. Na miejscu nie były prowadzone interwencje służb. Dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania poinformował nas, że Veolia zgłosiła wieczorem, iż prowadziła w czwartek swoje prace w godzinach o 9:00 do 15:00. Oczywiście zapytaliśmy. Dziś mamy odpowiedź. Rzecznik Veolia Energia Poznań S.A. zaprzecza, że to działania Veolii zabarwiły Cybinę.
"Sprawdziliśmy próbkę wody z Cybiny i nasze badania nie potwierdziły, że jest to woda pochodząca z miejskiej sieci ciepłowniczej. Nie zgadzał się również kolor, który w przypadku wody ciepłowniczej jest dużo jaśniejszy. W czwartek realizowaliśmy prace inwestycyjne w rejonie ul. Nadolnik, czyli na Zawadach w oddaleniu od Cybiny, a woda z sieci ciepłowniczej nie została skierowana do rzeki. Inwestycja wymagała odwodnienia fragmentu sieci ciepłowniczej - jest to standardowe działanie poprzedzające prace na sieci. Podkreślamy, że w tym przypadku woda została skierowana do kanalizacji sanitarnej oraz powstałego w trakcie prac wykopu"- mówi nam Mateusz Pilarczyk.
"Chcemy też zaznaczyć, że wykorzystywany w sieciach ciepłowniczych barwnik ma atest Państwowego Zakładu Higieny i jest neutralny dla środowiska oraz nieszkodliwy dla ludzi. Jest on standardowo stosowany między innymi w systemach ciepłowniczych do wykrywania ewentualnych wycieków i nieszczelności instalacji. Barwnik ten jest ogólnodostępny i stosowany powszechnie również przez inne firmy"- dodaje rzecznik Veolii.
Z kolei portal zielona.interia.pl skontaktował się w tej sprawie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu. "W kontakcie ze służbami uzyskaliśmy informację, że podczas prób szczelności kanalizacji deszczowej o średnicy fi 800 zastosowano barwnik zielony. Substancja nie jest szkodliwa dla środowiska" - mówi dziennikarzom Małgorzata Siepa, rzecznik prasowy RZGW w Poznaniu. "Podobne sytuacje z użyciem barwnika miały miejsce w przeszłości i nie stanowią zagrożenia - dodała.