Reklama

Kosmiczna technologia prosto z NASA dostępna dla poznańskich pacjentów. I to w ramach umowy z NFZ

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Mowa o Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej przy ulicy Mogileńskiej.

50 milionów złotych. Tyle miasto przeznaczyło na rozbudowę placówki przy ulicy Mogileńskiej w Poznaniu. - Wiem, że pracują tu specjaliści na światowym poziomie, a opieka nad chorymi jest kompleksowa. Znam wiele osób, które były pacjentami Zakładu i widziałem, jak profesjonalnie pomagano im w powrocie do zdrowia. Warto było też przeboksować trzy rundy z Mateuszem Masternakiem, by wesprzeć zbiórkę na zakup bieżni antygrawitacyjnej, z której dziś mogą korzystać rehabilitowani tu pacjenci - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Salon WONDERLAND już od 3 czerwca zaprasza do Galerii Panorama. Rezerwuj wizytę pod numerem tel. 607 608 867
REKLAMA

W ramach prac wybudowano nowe skrzydło budynku, a istniejąca wcześniej część została zmodernizowana. Wybudowano też parking, zagospodarowano okoliczny teren i zakupiono nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. - W budynku znajduje się również pomieszczenie pielęgnacyjne, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - komfortka. W wygodny i bezpieczny sposób można w niej zadbać o higienę. Poza podstawowym sprzętem sanitarnym znajduje się tam kozetka z regulacją wysokości i podnośnik jezdny z wagą. Dzięki temu można samodzielnie lub przy pomocy opiekuna zmienić środki higieniczne, opatrunek czy ubranie - podkreśla magistrat.

W zakładzie pracuje około 200 osób, które rocznie udzielają pomocy medycznej około 3000 pacjentów. Dodatkowo kształcą się tu studenci: przyszli lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci czy dietetycy.

Na Oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej przebywa około 100 pacjentów, głównie z problemami ortopedycznymi, jak złamania czy rekonwalescencja po operacjach wymiany stawu. - Rehabilitowani są tu także pacjenci po operacjach neurochirurgicznych oraz po amputacjach kończyn. Dużą grupę przyjmowaną na ten oddział stanowią osoby ze schorzeniami reumatologicznymi i neurologicznymi: po udarach mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, dystrofią mięśniową i innymi rzadszymi chorobami - dodaje.

W Ośrodku Rehabilitacji Dziennej pacjenci korzystają z technologii prosto z NASA. - Poznańska placówka to jedyny w Polsce szpital, który w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia daje pacjentom możliwość korzystania z kosmicznej technologii NASA - bieżni antygrawitacyjnej - mówi Jakub Urbanowicz, kierownik Działu Fizjoterapii ZOLiRM. - Umożliwia ona naukę chodu w prawidłowym wzorcu i zalecanym odciążeniu, co znacząco przyspiesza powrót do zdrowia. Bieżnia została kupiona dzięki zbiórce pieniędzy, w której wziął udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, walcząc w ringu z Mateuszem Masternakiem podczas 50. Gali Biznes Boxing Polska w pawilonie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Częścią zakładu jest też Oddział Opiekuńczo-Leczniczy dla osób przewlekle chorych. Mieści maksymalnie 100 łóżek. - Przebywają tu również pacjenci w stanie wegetatywnym. W skład zespołu interdyscyplinarnego, który się nimi opiekuje, wchodzą lekarze ze specjalizacją (neurologii, geriatrii, psychiatrii), pielęgniarki (większość posiada specjalizacje zawodowe oraz kursy specjalistyczne), opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, terapeuta zajęciowy, psycholog oraz logopeda. Pacjenci, których stan zdrowia na to pozwala, spędzają czas na sali terapii zajęciowej, wykonując prace ręczne, oglądając filmy, grając w gry planszowe pod okiem terapeutki zajęciowej.

W obiekcie działają też Oddział Dzienny Psychiatryczno-Geriatryczny oraz Oddział Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny (filia w Owińskach).

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
3.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro