Dziewczyny nie chodzą do szkoły, bo podczas okresu nie mają podpasek i tamponów? Dominika Kulczyk uświadamia, czym jest ubóstwo menstruacyjne
Na wniosek Joanny Scheuring-Wielgus, europosłanki Lewicy we wtorek w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne poświęcone ubóstwu menstruacyjnemu.
Udział w nim wzięła Dominika Kulczyk, aktywistka i filantropka z Poznania, a także założycielka Kulczyk Foundation. Dominika Kulczyk od dawna walczy z ubóstwem menstruacyjnym. Uważa, że każda szkoła i każda publiczna instytucja powinna zapewniać kobietom darmowy dostęp do podpasek i tamponów.
- Co dziesiąta kobieta w Europie nie ma dostępu do podstawowych środków menstruacyjnych. W Polsce ten odsetek sięga aż 20%. Kobiety i dziewczęta muszą wciąż wybierać między zakupem jedzenia a podpasek, a taki wybór nie powinien nikogo dotyczyć - twierdzi europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus.
Raporty Kulczyk Foundation i badania Parlamentu Europejskiego wskazują, że: ubóstwo menstruacyjne szczególnie dotyka młode kobiety i dziewczęta, ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, pogłębia nierówności płciowe i społeczne, brak dostępu do informacji i środków menstruacyjnych blokuje edukację i aktywność zawodową kobiet.
Europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus, już zaczęła działania mające na celu, przybliżenie tego problemu posłom i posłankom w Parlamencie Europejskim, ale i również Komisji Europejskiej, ponieważ właśnie Komisja może zaproponować zmiany legislacyjne, które mogłyby ten problem rozwiązać. Rozwiązaniem problemu miałyby być: darmowy dostęp do środków higieny menstruacyjnej w szkołach i miejscach pracy, promowanie edukacji menstruacyjnej jako elementu polityki zdrowotnej i równościowej, zniesienie VAT-u na produkty menstruacyjne we wszystkich państwach członkowskich, wymiana dobrych praktyk i wspieranie działań społecznych w państwach UE.
Najpopularniejsze komentarze