"Izabella" znów trafiła do Muzeum Narodowego w Poznaniu
Podano wyniki Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce IZABELLA 2024.
19 maja marszałek województwa wielkopolskiego wręczył Izabelle w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. "Możliwość wyróżnienia tych, którzy osiągnęli w minionym roku sukces, to zawsze ważny moment dla wielkopolskiego muzealnictwa" - podkreślił podczas wydarzenia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, który patronuje konkursowi. "Dobrze jest się spotkać i wymienić doświadczeniami, także dotyczącymi udziału w konkursie. Tym bardziej, że kapituła dba o to, aby z roku na rok aplikacje stały na coraz wyższym poziomie. Po liczbie nagród i wyróżnień widać jednak, że ta pasja i zaangażowanie Państwu cały czas towarzyszą" - dodał.
Do tej edycji konkursu wpłynęło 60 zgłoszeń. Grand Prix trafi do zwycięzców w następujących kategoriach: Działalność wystawiennicza, Działalność edukacyjna, Działalność naukowa i wydawnicza, Działalność promocyjna i popularyzatorska oraz Opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje.
Nagrody Główne - Grand Prix - trafiły do:
- Muzeum Narodowego w Poznaniu za wystawę "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku oraz za "Mamy to u siebie - kampanię promującą kolekcję sztuki europejskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu"
- Rezerwatu Archeologicznego Genius loci, oddziału Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, za publikację "Przekrój Poznania"
- Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku za "Przebudowę i zmianę sposobu użytkowania zabytkowego skrzydła zachodniego dawnej Fabryki Fiedlerów w Opatówku z przeznaczeniem na cele muzealne".
Jak przekazano, Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii działalność edukacyjna za inicjatywę "Butów nigdy nie za wiele, szewc każdego w nie odzieje". To interaktywna gra o historii lokalnego rzemiosła.
"Poniedziałkowe wydarzenie było też okazją do wręczenia Odznak Honorowych "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego". Otrzymały je Anna Barłóg-Mitmańska oraz Małgorzata Sawicka. Za wybitny wkład w rozwój muzealnictwa nagrody specjalne trafiły do Aleksandry Sobocińskiej oraz Antoniego Pelczyk"- informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.
Organizatorami konkursu o nagrodę Izabelli są Fundacja Muzeów Wielkopolskich oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera przedsięwzięcie także finansowo. Tytułowa nagroda w konkursie inspirowana jest postacią Izabeli Czartoryskiej.