Nocne hałasy z budowy w Poznaniu nie dały spać sąsiadom. "W pracy kolejny dzień wyglądam jak zombie"
Chodzi o budowę przy ulicy Strzeszyńskiej.
- Chciałabym zgłosić naruszenie norm hałasu na osiedlu Podolany przy ulicy Strzeszyńskiej w Poznaniu. Deweloper Jakon buduje nowe bloki i niestety robotnicy w nocy potrafią piłować. Zgłaszane były hałasy do Policji i w Straży Miejskiej. Policja stwierdziła, że kiedyś muszą wybudować bloki. Owszem, ale nie o 1, 2 i 3 w nocy. Wstaję do pracy o 5:20, mąż o 5, a panowie pracują nawet o 2.00 nad ranem. To jest szczyt bezczelności. Deweloper zarabia kupę kasy, a ludziom nie daje czasu na odpoczynek. W pracy kolejny dzień z kolei wyglądam jak zombie. Co można zrobić w takim przypadku, gdzie zgłaszać naruszenie norm i nałożyć odpowiednie kary, bo tylko kary pozwolą im tego zaprzestać - opisuje nasza Czytelniczka.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z deweloperem, i ten potwierdza, że sytuacja miała miejsce. - Firma Jakon realizuje inwestycję przy ul. Strzeszyńskiej 77 od listopada 2023 roku. Prace w godzinach nocnych miały charakter incydentalny i były związane z nieprzewidywalnym przebiegiem procesu technologicznego - konkretnie z czasem wiązania betonu, który wymusił zatarcie posadzki w późnych godzinach. Zdarzenie to miało miejsce jednorazowo. Na miejsce wezwano służby porządkowe, które nie stwierdziły przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu i nie nałożyły żadnych sankcji - zaznacza Mateusz Kudłacz, dyrektor wykonawczy Działu Deweloperskiego Jakon. - W odpowiedzi na zaistniałą sytuację generalny wykonawca, w porozumieniu z dostawcą betonu, zmodyfikował recepturę mieszanki, aby w przyszłości uniknąć podobnych niedogodności. Podkreślamy, że prace nie są prowadzone w trybie nocnym ani codziennym, a nikt nie jest przymuszany do pracy w takich godzinach. Deweloper jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Wspólnoty Mieszkaniowej i pozostaje otwarty na dialog z mieszkańcami. Wszelkie przypadki rzeczywistego naruszenia norm będą niezwłocznie analizowane we współpracy z odpowiednimi służbami - dodaje.
Radosław Weber ze Straży Miejskiej zaznacza, że akurat do SM w ostatnim czasie nie dotarły zgłoszenia w sprawie hałasu z tej budowy. Były inne - dotyczące głównie nieprawidłowego parkowania. - W przypadku stwierdzenia hałasu, który zakłóca spokój lub spoczynek nocny, można zgłosić popełnienie wykroczenia straży miejskiej lub policji. W przypadku straży miejskiej np. przez e-mail lub osobiście na ul. Głogowskiej 26. Materiał dowodowy taki jak nagrania wideo warto załączyć do wiadomości lub przynieść ze sobą - zachęca.