PeWuKa powróci do Poznania po 100 latach? Wtedy odwiedziło ją 4,5 miliona osób
Są plany i nadzieje.
W sobotę przed poznańskimi targami odbyła się konferencja założycielska Stowarzyszenia PeWuKa 2, podczas której przedstawiono cele jego powstania oraz planowaną działalność. Prezes Stowarzyszenia, Jakub Marciniak, podkreślił znaczącą rolę, jaką Powszechna Wystawa Krajowa odegrała w przedwojennej Polsce oraz jej wpływ na rozwój Poznania. Jak zaznaczył, głównym celem Stowarzyszenia jest zorganizowanie nowej Wystawy Krajowej w setną rocznicę tego historycznego wydarzenia - takiej, która nie tylko je upamiętni, ale również dorówna mu rozmachem i prestiżem. Zdaniem członków Stowarzyszenia, realizacja tak dużego przedsięwzięcia to ogromna szansa dla Poznania, która może znacząco przyspieszyć rozwój miasta.
"Celem realizacji powyższego Stowarzyszenia zamierza oprzeć swoją działalność o dwa filary - filar edukacyjny oraz filar postulacyjny. W ramach tego pierwszego Stowarzyszenia ma zamiar we współpracy z poznańskimi historykami oraz entuzjastami Powszechnej Wystawy Krajowej opracować scenariusz lekcji dot. historii Powszechnej Wystawy Krajowej oraz jej wpływu na dzisiejszy kształt miasta, a następnie w porozumienia z poznańskimi szkołami oraz kuratorium oświaty rozpowszechnić tę wiedzę wśród poznańskiej młodzieży"- tłumaczy Jakub Marciniak.
"Działalność filaru postulacyjnego polegać będzie natomiast na współpracy z właściwymi organami państwowymi, samorządowymi, jak i prywatnym, mająca na celu doprowadzenie do zorganizowania Powszechnej Wystawy Krajowej w 2029 roku. Z tego też tytułu Stowarzyszenie wystąpi z listami otwartymi do Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw gospodarki, ministra właściwego do spraw dziedzictwa narodowego, Marszałka województwa wielkopolskiego, Wojewody wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich"- zapowiedział.
Przypomnijmy - właśnie minęło 96 lat od otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKa). Wówczas przez 138 dni, na terenie o powierzchni 65 hektarów, swoje osiągnięcia zaprezentowało 1427 wystawców. Wystawę odwiedziło aż 4,5 miliona osób. W tamtym czasie Poznań stał się symbolem odradzającej się Polski.