Reklama
Reklama

Poznański Cegielski z umową na wyprodukowanie 6 pociągów elektrycznych. "Historyczny krok"

Tak mają wyglądać zamówione pociągi | fot. FPS - H. Cegielski
Tak mają wyglądać zamówione pociągi | fot. FPS - H. Cegielski

FPS - H. Cegielski podpisał umowę z Województwem Lubuskim i to historyczną.

- Fabryka Pojazdów Szynowych - H. Cegielski Sp. z o.o., spółka należąca do Grupy Kapitałowej ARP, podpisała dziś umowę z Województwem Lubuskim na dostawę sześciu elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) z rodziny Plus. Wartość kontraktu wynosi 245 mln zł, a jego realizacja stanowi istotny krok w rozwoju polskiego przemysłu kolejowego - podaje zakład.

- W FPS blisko 90% komponentów pochodzi z polskiego przemysłu - to dowód na siłę regionalnych łańcuchów dostaw. Wartość zamówień publicznych związanych z rozwojem krajowego przemysłu jest nie do przecenienia. Dbamy o to, by menedżerowie spółek skarbu państwa pamiętali o lokalnych dostawcach, bo to buduje silną polską gospodarkę. Cieszę się, że nowoczesne, polskie EZT-y będą wozić pasażerów, a inwestycje w tabor pozwolą nadrobić wieloletnie zaniedbania - mówi Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Jak podkreśla FPS - H. Cegielski, umowa jest początkiem seryjnej produkcji EZT w zakładzie. Jest to również historyczny krok, ponieważ firma po raz pierwszy od lat poszerza swoją ofertę o nową kategorię produktową. - Dzisiejsza umowa to kolejny kamień milowy nie tylko dla FPS Cegielski, ale dla całej Grupy Kapitałowej ARP, po historycznym kontrakcie na dostawę pojazdów dla PKP Intercity. Oba kontrakty potwierdzają kompetencje Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w zakresie rozwoju nowoczesnego transportu szynowego i znacząco przyczyniają się do wzmocnienia regionalnej mobilności. To dowód, że polski przemysł kolejowy jest w stanie dostarczać światowej klasy rozwiązania, budując konkurencyjność naszej gospodarki - podkreśla Wojciech Balczun, Prezes Zarządu ARP S.A.

Składy będą miały 82 metry długości i będą mogły kursować z prędkością 160 km/h. W każdym zmieści się 180 pasażerów na miejscach siedzących. Zostaną wyposażone w Wi-Fi, monitoring, dynamiczną informację pasażerską oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze 4 sztuki mają dotrzeć do zamawiającego do 30 listopada 2028 roku, a 2 kolejne maksymalnie do 30 listopada 2029 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
5.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro