Wyjątkowy konkurs w Poznaniu. Zwycięzca otrzyma 18 000 euro
Wybierają najlepsze na świecie skrzypce. To najstarsze i jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu na świecie.
W Poznaniu trwa 15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. Do stolicy Wielkopolski trafiło aż 76 z 85 zgłoszonych instrumentów. Udział w konkursie mogli wziąć zawodowi lutnicy - rzemieślnicy wszystkich narodowości, niezależnie od wieku. Zgłaszane skrzypce musiały być oryginalną pracą i własnością uczestnika, wykonane nie wcześniej niż w 2022 roku oraz nienagradzane w innych konkursach lutniczych.
Głównym celem konkursu jest wyłonienie instrumentów charakteryzujących się najwyższą jakością brzmienia oraz doskonałością wykonania lutniczego. Co ważne, aby zagwarantować pełną rzetelność i bezstronność oceny, wszystkie zgłoszone skrzypce pozostają anonimowe aż do chwili ogłoszenia wyników.
Właśnie zaczyna się trzeci etap konkursu. Jury wybrało już 10 najlepszych instrumentów. Dziś w Sali Białej Bazaru Poznańskiego można usłyszeć brzmienie tych skrzypiec z akompaniamentem fortepianu, a w czwartek, 15 maja, w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, podczas występu z orkiestrą symfoniczną. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółów należy szukać na stronie i w mediach społecznościowych. Na stronie organizatorów prowadzona będzie również transmisja wydarzeń na żywo.
"15 maja wieczorem - między godz. 22:00 a 23:00 na stronie internetowej konkursu oraz w mediach społecznościowych Towarzystwa Wieniawskiego - ogłoszone zostaną wyniki 15. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego. Dzień później odbędzie się w Sali Białej Bazaru Poznańskiego uroczystość wręczenia nagród oraz koncert galowy na zwycięskich instrumentach" - zapowiadają miejscy urzędnicy.
"Zwycięzca konkursu otrzyma 18 000 euro, laureat drugiego miejsca - 6 000 euro, a trzeciego - 4 000 euro. Oprócz nagród regulaminowych przyznane zostaną także wyróżnienia specjalne. Instrument, który zdobędzie najwyższą ocenę jury, trafi do Kolekcji Instrumentów Lutniczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - dodają.