Reklama
Reklama

Jak zmniejszyć podrażnienie oczu spowodowane alergią?

Alergie są plagą XXI wieku, a ich przejawem mogą być alergiczne zapalenie spojówek oraz sezonowy nieżyt nosa. Oba schorzenia dotykają narządu wzroku i mogą być wywołane alergenami wziewnymi. Jeśli walczysz z podrażnieniem oczu, sprawdź, jak możesz skutecznie temu zaradzić.

Przyczyny alergicznego podrażnienia oczu

Alergiczne zapalenie spojówek, określane również jako alergia spojówek, to nic innego jak nadmierna reakcja układu odpornościowego na czynnik alergizujący. U zdrowej osoby nie spowoduje on szczególnej reakcji, ale u alergika stanie się silnym katalizatorem niepożądanych objawów. Do najczęściej spotykanych alergenów zaliczają się:

  • pyłki drzew, kwiatów, traw,

  • roztocza kurzu domowego,

  • substancje kosmetyczne,

  • sierść zwierząt domowych,

  • zanieczyszczenia środowiska, np. smog.

W sezonie pylenia, który przypada na wiosnę, alergicy mogą odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Czym objawia się alergia oczu?

Alergia oczu powoduje, że chory odczuwa wiele nieprzyjemnych objawów, w tym:

  • świąd,

  • przekrwienie spojówek,

  • łzawienie oczu,

  • wodnisty katar,

  • napadowe kichanie,

  • obrzęk,

  • wysuszenie gałki ocznej.

Podrażnienie oczu spowodowane alergią może mieć różne nasilenie - od łagodnego łzawienia po intensywny świąd, zaczerwienienie i obrzęk spojówek. W skrajnych przypadkach objawy mogą powodować znaczny dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Aby złagodzić dolegliwości, warto jak najszybciej zastosować odpowiednie metody łagodzenia objawów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest stosowanie kropli do oczu o działaniu przeciwalergicznym. Jak dokładnie działają takie preparaty?

Krople na alergię - jakie mają działanie?

Aby złagodzić symptomy jak najszybciej, możesz sięgnąć po lek, taki jak krople do oczu na alergię Zabak, które leczą niepożądane objawy sezonowego alergicznego zapalenia spojówek i umożliwiają skuteczne kontrolowanie objawów alergii przez cały sezon pylenia. Są dostępne w aptece bez recepty.

Zawierają ketotifen o wielokierunkowym, przeciwalergicznym działaniu. Substancja czynna ma działanie antyhistaminowe oraz zapobiega rozpadowi komórek tucznych. Krople Zabak łagodzą świąd, łzawienie i podrażnienie, czyli objawy, które są odczuwalne od razu po kontakcie z alergenem. Długofalowo będą także osłabiać symptomy występujące w późniejszej fazie reakcji, czyli przekrwienie oczu i ich obrzęk.

Dla alergików i osób, które mają niezwykle wrażliwe oczy, ważne jest, że krople Zabak nie zawierają konserwantów, czyli potencjalnie podrażniających substancji. Wybierając je do łagodzenia objawów alergii oczu, wyeliminujesz ryzyko podrażnienia i nasilenia symptomów, które mogłyby wystąpić w przypadku zastosowania produktów zawierających konserwanty.

Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej, opatentowanej butelki ABAK, która ma system mikrofiltrów, bifunkcyjną membranę i wygodny dozownik krople Zabak są chronione przed skażeniem mikrobiologicznym. Mimo braku konserwantów zachowują sterylność nawet do 3 miesięcy po otwarciu butelki.

Producent zaleca, aby zakraplać oczy 2 razy na dobę, najlepiej rano i wieczorem, po jednej kropli do każdego oka. Przy zakraplaniu oka dozownik precyzyjnie odmierza jedną kroplę, którą należy umieścić w woreczku spojówkowym.

Krople Zabak mogą być stosowane u dzieci powyżej 3. roku życia, co pozwala na skuteczne łagodzenie objawów alergicznego zapalenia spojówek również u najmłodszych pacjentów. Dzięki systemowi ABAK aplikacja kropli jest wygodna i precyzyjna, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, u których zakraplanie oczu bywa często trudniejsze niż u osób dorosłych. Miękka butelka umożliwia łatwe dozowanie, a brak konserwantów minimalizuje ryzyko dodatkowego podrażnienia, co jest istotne także dla wrażliwych oczu dziecka.

Źródła:

Na podstawie charakterystyki produktu leczniczego ZABAK z dnia 06.10.2021

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek

https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/jestes-alergikiem-sa-sposoby-na-gdy-oczy-szczypia-i-lzawia

https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.4.1.44.

ZABAK®, 0,25 mg/ml, krople do oczu, roztwór. 1 ml zawiera 0,345 mg wodorofumaranu ketotifenu, co odpowiada 0,25 mg ketotifenu. Roztwór klarowny, bezbarwny do lekko brązowo-żółtego. Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie sezonowego alergicznego zapalenia spojówek. Podmiot odpowiedzialny: LABORATOIRES THEA 12, rue Louis Bleriot 63017 CLERMONTFERRAND CEDEX 2 FRANCJA. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Thea Polska Sp. z o.o., ul. Cicha 7, 00-353 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW!
20℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
7.20 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro