Reklama

Władze miasta chcą wprowadzić kolejne podwyżki

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Czy czekają nas kolejne podwyżki? O tym zadecyduje Rada Miasta podczas wtorkowej sesji. Projekty jednak zakładają znaczny wzrost cen podatków m.in. od środków transportu i od nieruchomości. Ucierpią także wszyscy posiadacze psa. Jeśli radni zatwierdzą zmiany w wysokości pobieranych opłat, za czworonoga będzie trzeba zapłacić siedemdziesiąt złotych.

Miasto po raz kolejny chce zafundować mieszkańcom podwyżki. Tym razem wzrosną opłaty i podatki, które i tak już są utrzymywane na wysokim poziomie w stosunku do innych miast w Polsce. Radni chcą w ten sposób pozyskać niezbędne pieniądze do budżetu. Według prognoz, dochód do budżetu miasta ma być mniejszy w 2010 roku o 400 mln złotych.

Przede wszystkich wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Ta decyzja wydaje się być już przesądzona, gdyż nawet Aquanet zaakceptował ten program inwestycji. Stawka wzrośnie o 3,9 procent.

Kolejne zmiany czekają wszystkich posiadaczy nieruchomości. Prezydent zaproponował wyższe stawki podatkowe od zeszłorocznych aż o 3,5 procent. Wyjątkiem ma być podatek od wolnostojących budynków gospodarczych wykorzystywanych jedynie na zaspokojenie potrzeb własnych podatnika. Ten będzie naliczany według preferencyjnych warunków z 50 procentową zniżką i wyniesie 3,44 zł za metr kwadratowy powierzchni. To oznacza, że o dużej podwyżce muszą zacząć myśleć jedynie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w tego typu obiektach.

Podwyżka obejmie także podatki od środków transportu. Będzie to 3,5 procent dla autobusów posiadającychwięcej niż30 miejsc.

Najwięcej kontrowersji może wzbudzić wzrost opłat za posiadanie psa. Projekt zakłada, że właściciele czworonogów będą musieli liczyć się z opłatą wynosząca 70 złotych. Poprzednia kwota wynosiła 55 zł. Jednak, jeśli radni zgodzą się na ustanowienie zmian, właściciele psów mogą liczyć na pewne udogodnienia. Niższe kwoty poboru opłat będą czekały na osoby, które będą przelewały pieniądze bezpośrednio na konto bankowe.

Rada Miasta zajmie się wszystkimi propozycjami podwyżek podczas wtorkowej sesji.

Czy radni powinni zgodzić się na podwyżkę opłat za posiadanie psa?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro