Pokazy średniowiecznych walk dziś w jednym z poznańskich parków
Wiele atrakcji przygotowano dla osób, które odwiedzą Piknik Koronacyjny.
Pokazy walk średniowiecznych, wybijanie monet czy muzyka na żywo - to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Poznania podczas Pikniku Koronacyjnego.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 10 maja, na os. Bolesława Chrobrego oraz w sąsiednim parku T. Kasserna.
"Na mieszkańców Piątkowa i innych rejonów Poznania czekają m.in. pokazy walk średniowiecznych, wybijanie monet z wizerunkiem Bolesława Chrobrego oraz muzyka na żywo. Podczas wydarzenia nastąpi także oficjalne odsłonięcie wyjątkowej ławki, na której zasiądzie nie kto inny, jak właśnie syn Mieszka I i Dobrawy"- informują miejscy urzędnicy.
Atrakcje przygotowano w godzinach 13:00-16:00.
Piknik oraz ufundowanie ławeczki upamiętniającej pierwszego koronowanego władcę z dynastii Piastów to inicjatywa Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Z okazji jubileuszu koronacji Bolesława Chrobrego liczne wydarzenia przygotowało również Miasto Poznań we współpracy z podległymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.
Już teraz podziwiać można natomiast mural upamiętniający rocznicę 1000-lecia jego koronacji. Malowidło nawiązujący do jubileuszu 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski powstało na Piątkowie - na os. Bolesława Chrobrego, na szczytowej ścianie wieżowca nr 18.
"Poznańska kulminacja działań artystycznych nastąpi 29 czerwca na Ostrowie Tumskim i Śródce. Pod egidą Poznańskiego Centrum Dziedzictwa odbędzie się najpierw koncert z prawykonaniem utworu "1025" Aleksandra Dębicza w katedrze poznańskiej, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkopolan Bona Fide, a zaraz po nim widowisko plenerowe "Bolezlavus"przygotowane przez Fundację Asocjacja 2006. Ma ono nawiązywać do pierwszej koronacji i początków Polski w średniowiecznym świecie i będzie składać się z dwóch części - wędrownej i stacjonarnej, z kulminacją w amfiteatrze nad Cybiną" - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.
Program jest na bieżąco aktualizowany. Szczegóły można znaleźć na wortalu Rok Bolesława Chrobrego.