Niepełnosprawni startowali w mistrzostwach
W sobotę w Swarzędzu odbyły się VIII Mistrzostwa Wielkopolski Osób Niepełnosprawnych w bocce, pływaniu i kręglarstwie. Celem imprezy była promocja paraolimpizmu i aktywności ruchowej osób niepełnosprawnych. Zawodnicy mogli wypróbować swoich sił i wymienić ze sobą doświadczenia.
Zawodnicy rywalizowali w trzech dyscyplinach: pływaniu, kręglarstwie i bocce, czyli odmianie gry w kulki, w której używa się miękkich piłeczek. Bocce to popularna w krajach śródziemnomorskich gra rodzinna. Wywodzi się z Włoch. Od kilkunastu lat rozwija się w Poznaniu. Dla uczestników VIII Mistrzostwa Wielkopolski Osób Niepełnosprawnych były nie tylko okazją, aby się sprawdzić. Udział w zawodach to dla nich duże przeżycie i satysfakcja. - Jest to oczywiście niesamowita frajda dla młodzieży niepełnosprawnej, że mogą uczestniczyć w tak dużych zawodach, powalczyć o puchary i o dyplomy. - mówił dla Pulsu Dnia Mieczysław Nowak, trener ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.
Dla startujących zawody to także okazja, by spotkać przyjaciół. Mogą zobaczyć, że inni również mają swoje problemy i próbują sobie z nimi radzić. - Bardzo dużo drużyn się poznaje na zawodach. Potem się z nimi zaprzyjaźnia i to często zostaje na całe życie - powiedziała reporterom WTK Marta Wesołek, zawodniczka Klubu Sportowego "Boccia", czyli "Kula" z Czerwonaka. Bocce to dyscyplina kierowana przede wszystkim do osób z ciężkimi dysfunkcjami ruchu. W Polsce jest już 160 ośrodków, w których jest uprawiana. Podobne zalety terapeutyczne mają także kręgle. W poznańskiej kręgielni "Czarna Kula" od rana w sobotę rywalizowali zawodnicy z każdym wieku. - To są zawody skierowane do różnych zawodników. Od dzieci, po osoby o wieku zaawansowanym. - mówił Romuald Schmidt ze Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów "Start". Równolegle mistrzostwa odbywały się dziś w trzech ośrodkach na terenie Swarzędza i Poznania.