Reklama

Charakterystyczny pomnik stanie w Poznaniu na stałe? Mieszkańcy mają głos

archiwum | fot. LP
archiwum | fot. LP

Przypominamy. Dziś w Pawilonie Nowej Gazowni i Parku Stare Koryto Warty odbędzie się spotkanie konsultacyjne dotyczące formy i lokalizacji Pomnika Wiedźmy.

Spotkanie potrwa od 17:30 do 19:30 i będzie składać się z dwóch części. Pierwsza odbędzie się w Pawilonie przy ul. Ewangelickiej 1 i będzie poświęcona przedstawieniu idei projektu, jego tła historyczno-społecznego oraz procedur formalnych związanych z realizacją pomnika. Następnie uczestnicy przejdą do Parku Stare Koryto Warty, gdzie w mniej formalnej atmosferze będzie można obejrzeć rzeźbę oraz porozmawiać z inicjatorkami i przedstawicielami organizacji wspierających przedsięwzięcie.

Inicjatorką pomnika jest poznańska artystka i aktywistka Ewa Łowżył. "Historia stosów, na których płonęły kobiety oskarżane o czary, rozpoczęła się tu - na Chwaliszewie w 1511 roku. To bolesna historia, ale trzeba ją unieść. A ten pomnik niech będzie dla wszystkich przestrogą, że złe słowa to ziarna przemocy" - mówi.

Przypomnijmy, że autorką pomnika Wiedźmy jest Alicja Biała. Monument wykonano ze stali, która ma lustrzaną powierzchnię. Wiedźma ma być hołdem dla kobiet doświadczających przemocy. Symbolizuje historię z 1511 roku. Wówczas na Chwaliszewie spalono na stosie kobietę niesłusznie oskarżoną o zatrucie wody używanej do produkcji piwa. Obecnie Malta Festival oraz Kulczyk Foundation, fundator rzeźby, dążą do tego, by pomnik Wiedźmy powrócił do Parku Stare Koryto Warty i pozostał tam na stałe. "Pomnik Wiedźmy oprócz funkcji edukacyjnych może inspirować ludzi, szczególnie młode dziewczęta, pokazując pozytywne wzorce kobiecego zaangażowania, siły, energii i determinacji w dążeniu do celu" - podkreśla Monika Dziekan z Kulczyk Foundation. "Wniosek o pomnik kobiecy w Poznaniu wpisuje się w szersze działania na rzecz równości płci i sprawiedliwości społecznej"- dodaje.

Spotkanie 6 maja ma charakter konsultacji społecznych, co oznacza, że mieszkańcy Poznania mogą wyrazić swoje zdanie przed podjęciem ostatecznej decyzji przez Zespół ds. wznoszenia pomników. "Udział w konsultacjach to realny wpływ na kształt przestrzeni publicznej w mieście. Zgłoszone uwagi zostaną przedstawione zespołowi. Dopiero po zapoznaniu się z opiniami mieszkańców podejmowane będą decyzje o realizacji pomnika w zaproponowanej formie i lokalizacji" - tłumaczy Piotr Sobczak, przewodniczący zespołu.

W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawicielki Fundacji Woykowskiej i Muzeum Historii Kobiet. "Angażowanie się w działania takie jak konsultacje w sprawie pomnika na Chwaliszewie są jedną z form popularyzacji wiedzy o zazwyczaj przemilczanej historii kobiet" - mówi Paulina Kirschke. "Choć fizycznego centrum historii kobiet jeszcze nie ma, przez nasze działania opowiadamy o kobietach, które budowały nasze miasta i kształtowały naszą tożsamość"- dodaje.

"Chcemy, żeby uczestnicy i uczestniczki poczuli się częścią większej narracji i mieli możliwość zobaczenia, jak różne, a jednocześnie wspólne, są nasze doświadczenia i przekazy (...). Z chęcią porozmawiamy też z uczestniczkami wydarzenia na temat ich poczucia bezpieczeństwa w mieście i ich potrzeb"- zaznacza Aleksandra Sudolska z Local Girls Movement.

"Cieszymy się, że jako poznański Oddział Fundacji Centrum Praw Kobiet możemy być częścią tego projektu, ponieważ zależy nam na wzmacnianiu roli poznanianek w życiu publicznym oraz upamiętnianiu historii kobiet niesłusznie oskarżanych i prześladowanych" - dodaje Monika Ray z Centrum Praw Kobiet. "W kontekście budowy pomnika Wiedźmy z Poznania już dziś zapowiadamy rozpoczęcie cyklu warsztatów śpiewu z repertuaru "Chóru Czarownic", prowadzonych przez Ewę Łowżył. Będziemy je realizować dzięki wsparciu Miasta"- dodaje.

W trakcie spotkania będzie można wypełnić ankietę konsultacyjną. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania i powiatu
16℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro