Ogromna inwestycja trwa w Poznaniu. Jest nowe logo
Zaprezentowano nowe logo Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
"Z uwagi na prowadzoną zgodnie z uchwałami Sejmiku Województwa Wielkopolskiego reorganizacją dotychczasowej, pięciooddziałowej struktury organizacyjnej Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, w wyniku której już od przyszłego 2026 roku Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919, oddział WMN ma stać się osobną, wyodrębnioną instytucją kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, pojawiła się pilna potrzeba stworzenia logo nowego Muzeum" - informuje Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
"Jest ono niezbędne do prowadzenia kampanii promocyjnych związanych z budową, a potem otwarciem nowej siedziby oraz upowszechnianiem historii zwycięskiego Powstania. Docelowo, w ciągu kilku lat, nowe logo ma stać się rozpoznawalnym, znanym powszechnie symbolem wielkopolskiej Wiktorii, podobnie jak charakterystyczny znak Polski Walczącej, w kształcie kotwicy, powszechnie stosowany w czasie II wojny światowej, stał się znanym przez wszystkich Polaków symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy"- dodają przedstawiciele Muzeum.
Przypomnijmy. Już na początku ubiegłego roku na placu budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przy ul. Północnej 9 ruszyły prace przygotowawcze. W ramach budowy powstanie nowoczesny obiekt muzealny składający się z 4 budynków pełniących różne, uzupełniające się funkcje, zlokalizowanych na powierzchni oraz części podziemnej, w której powstanie wystawa stała muzeum.
Budowa Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest największą i najważniejszą inwestycją w historii Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, jest też pierwszą tego typu inwestycją w Poznaniu i Wielkopolsce po 1989 r.
Całkowity koszt inwestycji to 388 milionów złotych. Z tej kwoty aż 222 miliony przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast 155 milionów dołożył Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wcześniej również miasto wsparło projekt, przeznaczając na ten cel kilka milionów złotych. Teraz do budowy mogą też dołożyć się wszyscy chętni. Jak już informowaliśmy, uruchomiono program sprzedaży cegiełek. Mają cztery nominały - 100, 200, 500 i 1000 złotych.