Reklama

6 nieoczywistych ćwiczeń na ławeczce treningowej. Znasz je wszystkie?

Ławeczka do ćwiczeń tylko na początku wydaje się niepozornym lub nudnym sprzętem treningowym. Każdy, kto odkrywa jej potencjał, szybko docenia ogromne możliwości, jakie ona daje! Choć zwykle służy do wyciskania sztangi, ma do zaoferowania znacznie więcej. Sprawdź 6 nieoczywistych ćwiczeń na ławeczce, dzięki którym Twój trening stanie się ciekawym wyzwaniem!

Ławki do ćwiczeń są jednym z najbardziej uniwersalnych sprzętów, w które możesz wyposażyć domową siłownię. Sprawdzą się w treningu początkujących i zaawansowanych, bo wykonasz na nich ćwiczenia z obciążeniem lub własnym ciężarem ciała na niemal wszystkie partie mięśni. A kiedy znudzą Ci się najpopularniejsze ćwiczenia, zawsze możesz sięgnąć po nasze propozycje nieoczywistych ćwiczeń, które postawią przed Tobą nowe wyzwania treningowe. W końcu kluczem do efektywnego treningu jest nie tylko intensywność, ale również różnorodność bodźców. Spróbujmy!

Nieoczywiste ćwiczenia na ławeczce treningowej - 6 pomysłów

1. Hip Thrust z uniesioną nogą

Usiądź na podłodze, opierając się plecami o ławeczkę. Jedną nogę unieś wyprostowaną równolegle do podłogi, a drugą zegnij w kolanie, opierając stopę na ziemi. Napinając mięśnie pośladków, unoś biodra do góry, tworząc linię prostą od kolana do barków. Osoby początkujące powinny wykonywać ćwiczenie bez obciążenia, skupiając się na dobrej technice, zaawansowani mogą podnieść efektywność ćwiczeń, dodając obciążenie - sztangę lub piłkę lekarską. Hip Thrusty na jednej nodze nie tylko umożliwiają trenowanie każdego pośladka z osobna, ale także angażują mięśnie stabilizujące sylwetkę.

2. Podciąganie tułowia w podporze na ławeczce

Ustaw się w pozycji podporu przodem, umieszczając stopy na ławce, a dłonie na podłodze. Z tej pozycji, utrzymując ciało w jednej linii, przyciągaj kolana naprzemiennie do klatki piersiowej, unosząc biodra do góry. Następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej. Zadbaj, by ruch był wolny i kontrolowany. Unikaj zapadania się pleców w odcinku lędźwiowym. To ćwiczenie łączy elementy deski ze wzmacnianiem mięśni brzucha, rozwojem mięśni głębokich oraz poprawą równowagi.

3. Skręty tułowia z nogami na ławeczce

Usiądź na podłodze, zegnij nogi w kolanach pod kątem prostym, umieszczając łydki na ławce. Odchyl tułów lekko do tyłu, trzymaj proste plecy. Wykonuj skręty tułowia w obie strony - bez obciążenia lub np. z piłką lekarską czy hantlem. Uniesione nogi zwiększą aktywację mięśni brzucha i wykluczą wykonywanie ćwiczenia poprzez ruch bioder (wówczas jest ono nieskuteczne). Zaawansowane osoby mogą zwiększyć trudność poprzez prostowanie nogi w kolanie podczas skrętu (podczas skrętu w lewo prostujemy prawą nogę i odwrotnie).

4. Wiosłowanie jednorącz w podporze na ławeczce

Ustaw się w pozycji podporu bokiem, ale z jedną ręką i jednym kolanem na ławeczce. Druga noga pozostaje wyprostowana w bok, ze stopą na ziemi. Wolną ręką wykonujesz ruch wiosłowania, trzymając hantel lub kettlebell. Plecy utrzymuj równolegle do podłogi. Nie rotuj bioder ani barków. W tym ćwiczeniu wzmacniająco działa nie tylko ruch przyciągania ciężaru, ale również stabilizacja ciała w nietypowej pozycji.

5. Pompki z nogami uniesionymi na ławeczce i klaskaniem

Ustaw się do pozycji wykonywania pompek, ze stopami na ławeczce, a dłońmi na podłodze. Kiedy znajdujesz się w najwyższym punkcie, oderwij ręce od podłogi i klaśnij - to wymaga eksplozywnej siły, równowagi i koordynacji. Zadbaj o kontrolowane lądowanie po klaśnięciu - na ugiętych łokciach, co pozwoli chronić stawy. Warto spróbować, bo uniesienie nóg nie tylko zwiększa obciążenie górnych partii ciała, ale również mocniej angażuje mięśnie brzucha.

6. Przysiady bułgarskie z nogą na ławce

Stań tyłem do ławeczki, jedną nogę zakroczną oprzyj grzbietem stopy na ławce. Druga noga powinna stać stabilnie na podłodze. Z tej pozycji wykonuj przysiad, zginając przednie kolano i opuszczając biodra w dół. Pilnuj, aby kolano nogi przedniej nie wysuwało się przed linię palców stopy, a tułów pozostawał wyprostowany, z otwartą klatką piersiową. To ćwiczenie mocno angażuje mięśnie pośladkowe i czworogłowe, jednocześnie rozciągając mięśnie zginacze biodra w nodze zakrocznej. Początkowo możesz wykonywać ćwiczenie bez obciążenia, aby upewnić się, że utrzymujesz równowagę i wykonujesz ruch w sposób poprawny. Następnie warto dodać obciążenie, by zwiększyć efektywność ćwiczenia.

Wypróbuj ćwiczenia z ławeczką na treningu!

6 nieoczywistych ćwiczeń z wykorzystaniem ławeczki to znakomity pomysł na urozmaicenie treningu. Warto czasem wyjść poza schemat i spróbować nietypowych form ruchu, które postawią przed Tobą nowe wyzwania. Dzięki temu możesz skłonić swój organizm do adaptacji i rozwoju, a przy tym zadbasz o brak nudy podczas treningu. Okazuje się, że ławka do ćwiczeń może znakomicie urozmaicać zarówno ćwiczenia z własnym ciężarem ciała, jak i z obciążeniem, umożliwiając wartościowy trening na setki sposobów!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania i powiatu
16℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro