Reklama
Reklama

W najbliższy wtorek odbędzie się spotkanie w sprawie Wiedźmy z Chwaliszewa. Miasto chce poznać opinię mieszkańców w sprawie pomnika

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Spotkanie odbywać się będzie między godz. 17:30 a 19:30 w Pawilonie Nowej Gazowni i Parku Stare Koryto Warty.

Spotkanie podzielone będzie na dwie części. W pierwszej z nich, odbywającej się w Pawilonie przy ul. Ewangelickiej 1, przedstawiony zostanie pomysł, kontekst historyczny i społeczny inicjatywy, a także procedura formalna związana z realizacją pomnika. Następnie uczestnicy zostaną zaproszeni do Parku Stare Koryto Warty, gdzie, w mniej formalnej atmosferze, będzie można zapoznać się z rzeźbą oraz porozmawiać z inicjatorkami i organizacjami wspierającymi projekt.

Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu - wypoczynek, który zostaje w pamięci. Najlepsza lokalizacja, klimat, morze na wyciągnięcie ręki. Rezerwuj teraz +48 94 355 34 44, [email protected]
REKLAMA

Z inicjatywą postawienia pomnika wyszła aktywistka Ewa Łowżył - Historia stosów, na których płonęły kobiety oskarżane o czary, rozpoczęła się tu - na Chwaliszewie w 1511 roku. To bolesna historia, ale trzeba ją unieść. A ten pomnik niech będzie dla wszystkich przestrogą, że złe słowa to ziarna przemocy - powiedziała aktywistka.

Jak informuje Miasto Poznań, do postawienia pomnika zainspirowały losy mieszkanki Chwaliszewa skazanej na spalenie na stosie za rzekome "zatrucie wody używanej do produkcji piwa". Był to pierwszy udokumentowany przypadek takiego procesu na ziemiach polskich. Projekt ma również zwracać uwagę na niedostateczną reprezentację kobiet w przestrzeni publicznej oraz przemoc i stereotypy wobec nich.

Co ciekawe, rzeźba autorstwa Alicji Białej powstała w 2024 roku i była już prezentowana podczas Festiwalu Malta. Przedstawia kobiecą postać o wzroście przeciętnej Polki (166 cm), wykonaną ze stali częściowo trawionej kwasem. Lustrzana powierzchnia sprawia, że każda osoba może się w niej przejrzeć, symbolicznie i dosłownie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla części regionu
10℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro