Będą darmowe szkolenia dla poznańskich nauczycieli. Podano szczegóły
Nauczyciele i pedagodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą przejawiającą trudności neurorozwojowe, będą mogli wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach.
Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie kompetencji nauczycieli i pedagogów, aby mogli skutecznie wspierać uczniów z zaburzeniami neurorozwojowymi - w tym ze spektrum autyzmu (ASD) oraz zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) - a także prawidłowo rozpoznawać te trudności.
Za realizację projektu będzie odpowiadać wybrana w konkursie Fundacja Laboratorium Marzeń. "W planach jest przeprowadzenie w szkołach i przedszkolach interdyscyplinarnych szkoleń dla nauczycieli i pedagogów. Będą one miały formę praktycznych warsztatów dotyczących pracy z dziećmi przejawiającymi trudności neurorozwojowe, m.in. ASD i ADHD. W ramach programu przygotowany zostanie też cykl wykładów on-line umieszczonych na ogólnodostępnej platformie. Nauczyciele otrzymają również materiały edukacyjne przeznaczone do pracy z uczniem z trudnościami neurorozwojowymi oraz jego rodzicami"- informują miejscy urzędnicy
"Dodatkowo psychologowie i terapeuci fundacji prowadzić będą punkt konsultacyjny i superwizyjny dla nauczycieli. Jego celem będzie monitorowanie aktualnego sposobu pracy z uczniami neuroatypowymi i wsparcie w wyborze metod działania. W miejscu tym analizowane będą również problemy szkół i przedszkoli, do których uczęszczają dzieci i młodzież dotknięta zaburzeniami neurorozwojowymi, wspólnie opracowane będą też plany naprawcze"- dodano.
Zadanie pod nazwą 'Działania zwiększające wiedzę na temat zaburzeń neurorozwojowych, w tym spektrum autyzmu i ADHD, dla nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą w poznańskich placówkach oświatowych' zostało wprowadzone do budżetu Miasta Poznania na wniosek radnej Magdaleny Antolczyk. Koszt realizacji projektu wynosi 100 tysięcy złotych.
"W ostatnich latach coraz więcej mówi się o zaburzeniach neurorozwojowych u dzieci, zwłaszcza o ADHD i spektrum autyzmu. I bardzo dobrze - bo te zaburzenia są realne, biologiczne i wpływają na codzienne funkcjonowanie dziecka i nastolatka. Ale samo mówienie to za mało - potrzebna jest konkretna wiedza w szkole, u osób, które spędzają z dzieckiem najwięcej czasu poza domem - u nauczycieli i nauczycielek" - mówi Magdalena Antolczyk.
Chęć udziału w szkoleniach mogą zgłaszać zarówno szkoły, jak i sami nauczyciele. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu Fundacji Laboratorium Marzeń: 880 010 151lub adresem e-mail: [email protected]. Dostępne są one także na stronie internetowej fundacji oraz na jej Facebooku.