"Szkaradny płot" stanął przy Jeziorze Kierskim. "Właściciel nic sobie nie robi z zakazów i śmieje się poznaniakom w twarz"
Sprawa dotyczy ulicy Letniskowej.
W tej sprawie napisał do nas Czytelnik. - Sprawa Jeziora Kierskiego przy ulicy Letniskowej rozwija się... Właściciel Kaskady odgradza się od Baranowa. Do tej pory był płot z siatki i materiały budowlane ułożone na paletach, aby stanowić mur, a teraz właściciel buduje szkaradny płot z rozbiórkowej blachy falistej, skutecznie zasłaniając widok i dostęp do jeziora - opisuje. - Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakazuje płotów w tym miejscu, ale właściciel nic sobie od lat z tego nie robi i śmieje się Poznaniakom oraz mieszkańcom Baranowa w twarz. Budowa płotu z blachy trwa pełną parą. Skuteczność władz Poznania i urzędów - zerowa - dodaje.
Co na to urzędnicy? - Uchwała krajobrazowa dopuszcza sytuowanie ogrodzeń pełnych nie wyższych niż 1,2 m dla terenów zabudowanych (w przypadku ogrodzeń ażurowych 2,2 m). Natomiast jeżeli nie jest to teren zabudowany, uchwała zakazuje ogrodzeń w strefie przyrodniczej (z wyłączeniem m.in. ogrodzeń zabezpieczających obiekty sportowe, ogrody zoologiczne, schroniska dla zwierząt, tereny lasów czy zapewniających bezpieczeństwo infrastruktury technicznej), a właśnie w tej strefie, zgodnie z podziałem przyjętym w uchwale, położona jest ul. Letniskowa - wyjaśnia Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP. - Organem egzekwującym ogrodzenia niezgodne z obowiązującymi przepisami aktu prawa miejscowego (jakim jest m.in. uchwała krajobrazowa) jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania. W ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustawodawca nie przewidział przepisów szczególnych co do możliwości nakładania kar za ogrodzenia niezgodne z uchwałą krajobrazową (jak ma to miejsce w przypadku reklam i artykułu 37d ustawy) - dodaje.
Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, zajmie się sprawą. - Pracownicy Inspektoratu przyjrzeli się zdjęciom i stwierdzili, że w sprawie widocznego na nich ogrodzenia nie składano żadnych wniosków dotyczących sprawdzenia jego legalności. W związku z tym zostanie wyznaczony termin kontroli dotyczącej legalności tego budowlanego urządzenia - mówi.
Najpopularniejsze komentarze