Reklama

Jest szczepionka na czerniaka! Został tylko jeden krok do zrealizowania, aby lek był dopuszczony do obrotu. Odbywa się w Poznaniu konferencja w tej sprawie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Bru-nO/pixbay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Bru-nO/pixbay.com

Nowinę ogłosił prof. dr hab. n. med Andrzej Mackiewicz, kierownik naukowy Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Profesor oznajmił to podczas właśnie trwającej w Poznaniu 16. Międzynarodowej Konferencji Współczesnej Onkologii.

Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu - bo Twoje zdrowie zasługuje na najlepszą opiekę. Blisko morza. Blisko zdrowia. Blisko Ciebie. Zarezerwuj już dziś! www.subaltyk.pl
REKLAMA

Jednak aby lek był dopuszczony do obrotu musi przejść badanie rejestracyjne. Żeby szczepionka trafiła z laboratorium do ludzi potrzebne są pieniądze i inwestorzy. Na tegorocznej konferencji 16th International Conference of Contemporary Oncology naukowcy debatują między innymi o tym, co zrobić, by proces ten przebiegł szybko i sprawnie.

W tym roku wydarzenie to odbywa się pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W uroczystym otwarciu konferencji w piątek o godz. 13.45 udział weźmie Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. W trakcie konferencji Adam Jarubas, poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Komisji SANT, wygłosi wykład zatytułowany "Europejski Plan Walki z rakiem, postępy i wyzwania. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są "Nowe strategie, nowe technologie, nowe horyzonty w onkologii".

Kierownicy naukowi wydarzenia: prof. hab. n. med. Andrzej Mackiewicz oraz prof. dr hab. n. med. Jacek Mackiewicz, zwracają uwagę na fakt, że odbywa się ona w szczególnym dla Polski półroczu, przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. To czas, kiedy dokonana zostanie kolejna ocena wdrażanego w UE europejskiego planu walki z rakiem, który umożliwia prowadzenie całego spektrum działań, badawczych, profilaktycznych, terapeutycznych, systemowych.

- Żeby korzystać z dobrodziejstw innowacji w medycynie nauka musi iść pod rękę z praktyką, dlatego podczas tegorocznej konferencji odbędą się również warsztaty "Razem dla innowacji w onkologii: od laboratorium do kliniki". Ich celem jest budowanie skutecznej współpracy między naukowcami prowadzącymi badania podstawowe, a klinicystami. Będą one przygotowane i moderowane przez Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii, zrzeszające 129 jednostek transferu technologii uczelni i instytutów badawczych - informują organizatorzy.

Według profesorów Andrzeja Mackiewicza i Jacka Mackiewicza, jedną z kluczowych barier w rozwijaniu polskich innowacji onkologicznych jest brak efektywnej współpracy między badaczami a klinicystami. Naukowcy często mają trudności z dotarciem do partnerów klinicznych, a klinicyści, zajęci intensywną pracą z pacjentami, rzadko znajdują czas na zaangażowanie w rozwój nowych produktów medycznych czy terapii.

Konferencja odbywa się w systemie hybrydowym, w czwartek odbywała się on-line, a w piątek i sobotę odbywać się będzie w hotelu Andersia w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne na dziś ostrzeżenie IMGW. Dotyczy kilku powiatów w naszym regionie
25℃
17℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro