Reklama
Reklama

Jest szczepionka na czerniaka! Został tylko jeden krok do zrealizowania, aby lek był dopuszczony do obrotu. Odbywa się w Poznaniu konferencja w tej sprawie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Bru-nO/pixbay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Bru-nO/pixbay.com

Nowinę ogłosił prof. dr hab. n. med Andrzej Mackiewicz, kierownik naukowy Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Profesor oznajmił to podczas właśnie trwającej w Poznaniu 16. Międzynarodowej Konferencji Współczesnej Onkologii.

Jednak aby lek był dopuszczony do obrotu musi przejść badanie rejestracyjne. Żeby szczepionka trafiła z laboratorium do ludzi potrzebne są pieniądze i inwestorzy. Na tegorocznej konferencji 16th International Conference of Contemporary Oncology naukowcy debatują między innymi o tym, co zrobić, by proces ten przebiegł szybko i sprawnie.

W tym roku wydarzenie to odbywa się pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W uroczystym otwarciu konferencji w piątek o godz. 13.45 udział weźmie Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. W trakcie konferencji Adam Jarubas, poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Komisji SANT, wygłosi wykład zatytułowany "Europejski Plan Walki z rakiem, postępy i wyzwania. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są "Nowe strategie, nowe technologie, nowe horyzonty w onkologii".

Kierownicy naukowi wydarzenia: prof. hab. n. med. Andrzej Mackiewicz oraz prof. dr hab. n. med. Jacek Mackiewicz, zwracają uwagę na fakt, że odbywa się ona w szczególnym dla Polski półroczu, przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. To czas, kiedy dokonana zostanie kolejna ocena wdrażanego w UE europejskiego planu walki z rakiem, który umożliwia prowadzenie całego spektrum działań, badawczych, profilaktycznych, terapeutycznych, systemowych.

- Żeby korzystać z dobrodziejstw innowacji w medycynie nauka musi iść pod rękę z praktyką, dlatego podczas tegorocznej konferencji odbędą się również warsztaty "Razem dla innowacji w onkologii: od laboratorium do kliniki". Ich celem jest budowanie skutecznej współpracy między naukowcami prowadzącymi badania podstawowe, a klinicystami. Będą one przygotowane i moderowane przez Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii, zrzeszające 129 jednostek transferu technologii uczelni i instytutów badawczych - informują organizatorzy.

Według profesorów Andrzeja Mackiewicza i Jacka Mackiewicza, jedną z kluczowych barier w rozwijaniu polskich innowacji onkologicznych jest brak efektywnej współpracy między badaczami a klinicystami. Naukowcy często mają trudności z dotarciem do partnerów klinicznych, a klinicyści, zajęci intensywną pracą z pacjentami, rzadko znajdują czas na zaangażowanie w rozwój nowych produktów medycznych czy terapii.

Konferencja odbywa się w systemie hybrydowym, w czwartek odbywała się on-line, a w piątek i sobotę odbywać się będzie w hotelu Andersia w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
5.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro