Reklama
Reklama

Wystawy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w ramach projektu Bolesław Chrobry Z POZNANIA po władzę i koronę

Znaczna część zaplanowanych przez Muzeum działań związanych z obchodami milenium koronacji, realizowana będzie w ramach projektu "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę", dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

W ramach tego zadania zorganizowana zostanie m.in. trzyczęściowa otwierana kilku etapowo wystawa, której pierwszym aktem jest dostępna dla publiczności już od 16 kwietnia 2025 ekspozycja w Poznańskim Pałacu Górków na ul. Wodnej 27.

"Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę", część I, Muzeum Archeologiczne, Pałac Górków.

Pierwsza część wystawy stanowi opowieść o państwie Bolesława Chrobrego, osnutą wokół wybranych zabytków, związanych z religią, kulturą, obyczajowością, gospodarką, stosowania prawa oraz organizacji sił zbrojnych. Wystawie towarzyszyć będzie punkt edukacyjny, działający na dziedzińcu Pałacu. Zwiedzający będą mogli tam oglądać, dotykać i przymierzać rekonstrukcje zabytków pochodzących z czasów panowania Bolesława Chrobrego (np. uzbrojenia czy ozdób). Opisy poszczególnych przedmiotów dostępne będą również w alfabecie Braille'a. Wystawa będzie czynna do 31 grudnia b.r.

Nie sposób pominąć tutaj dwóch kolejnych odsłon "muzealnego spektaklu"! Tym razem w ramach celebracji faktu koronacji goście muzeum zostaną zaproszeni odwiedzenia historycznej przestrzeni Ostrowa Tumskiego!

- "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę", część II, Ostrów Tumski, kościół pw. Najświętszej Marii Panny.

Druga część wystawy poświęcona będzie grodowi poznańskiemu jako prawdopodobnemu miejscu narodzin Bolesława Chrobrego oraz jego wiecznego spoczynku w tutejszej katedrze. Przygotowane plansze stanowić będą uzupełnienie prezentowanych już reliktów palatium i kaplicy pałacowej, a także kamiennego tronu piastowskiego, wmurowany w ścianę gotyckiej świątyni. Przedstawiona będzie również droga Bolesława Chrobrego do korony oraz losy jego następców, zaprezentowane będą dzieje jego grobowca. Wystawa wzbogacona będzie w liczne odnośniki wirtualne do wizualizacji Ostrowa Tumskiego i tutejszych budowli sprzed 1000 lat. Zwiedzający będą mogli pobrać specjalną aplikację, pozwalającą na podróż w czasie i zapoznanie się z odkrytymi na wyspie zabytkami. Wystawa będzie czynna do 31 grudnia b.r.

- "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę", część III, Muzeum Archeologiczne, Rezerwat Archeologiczny "Genius loci".

Trzecia część wystawy stanowić będzie nowoczesna ekspozycja z licznymi prezentacjami, filmem popularnonaukowym i wywiadami z naukowcami zachęcająca do poznania aktualnych wyników badań prowadzonych na Ostrowie Tumskim oraz studiów nad początkami monarchii piastowskiej i roli Poznania w czasach Bolesława Chrobrego. Rozwinięte zostaną szczególnie wątki i informacje o zabytkach pochodzących z czasów Bolesława Chrobrego. Wystawa będzie czynna do 31 grudnia b.r.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej na:

www.muzarp.poznan.pl

www.rezerwat.muzarp.poznan.pl

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.20 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro