Reklama

Hala garażowa w Poznaniu z pierwszą w Polsce automatyczną zaporą przeciwpowodziową. Pechowo tuż po jej uruchomieniu... hala została zalana "z wewnątrz"

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Nieszczęśliwy zbieg okoliczności.

Jak informuje firma Zeneris Projekty, która zainstalowała urządzenie Passive Dam w budynku na poznańskich Garbarach, jest to pierwsze takie rozwiązanie zainstalowane w Polsce. Zastosowano je w hali garażowej, w której parkuje 160 samochodów. Ma je ochronić przed ewentualnym zalaniem. - Zapora chroniąca powierzchnię przekraczającą 2300 m², ma 6,5 m szerokości na wjeździe, 730 mm wysokości i waży 1,2 tony. Jej nośność wynosi aż 12 ton. Urządzenie działa 24 godziny na dobę i nie wymaga zasilania, zgłoszenia do UDT, dodatkowych urządzeń wspomagających ani obsługi ze strony człowieka. Wysokiej jakości stal nierdzewna AISI 316L, z której wykonano zaporę, zapewnia odporność na korozję, trwałość i długą żywotność - informuje firma.

- W ciągu niespełna 5 lat podziemna hala garażowa przy ul. Garbary 100 została dwukrotnie zalana. Koszt usunięcia szkód wyniósł ok. 300 tys. zł, a ryzyko kolejnego zalania naraziło wspólnotę mieszkaniową na problemy wysokich kosztów ubezpieczenia budynku. Szukaliśmy w całej Europie rozwiązania zapobiegającego zalaniu, pojawiły się różne propozycje urządzeń zapobiegających zalaniu hali garowej, w końcu została znaleziona zapora przeciwpowodziową działająca bez mechanizmu wspierającego (na zasadzie prawa Archimedesa) poznańskiej firmy Zeneris Projekty. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy zarządzanej przez naszą firmę wspólnoty mieszkaniowej mogą już spać spokojnie i nie martwić się o zalanie hali, w której parkuje 160 aut - mówi Marek Szczodrowski, Wiceprezes d/s technicznych w LTG Nieruchomości, spółce reprezentującej wspólnotę mieszkaniową na Garbarach.

Tak to wygląda:


- W dobie dynamicznych zmian klimatu rośnie ryzyko występowania tzw. powodzi błyskawicznych, spowodowanych przez ulewne deszcze poprzedzone długimi okresami suszy. W zapobieganiu skutkom takich zalań istotną rolę odgrywają nowoczesne i łatwe w instalacji rozwiązania, które zarządcy nieruchomości mogą elastycznie dopasować do swoich potrzeb. Przykładem takich rozwiązań są systemy przeciwpowodziowe renomowanego czeskiego producenta i naszego partnera - firmy JAP Jacina, którego urządzenia cieszą się obecnie rosnącym zainteresowaniem - podsumowuje Mariusz Kostrzewa, prezes Zeneris Projekty.

W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, hala... i tak została zalana. Nie ma to jednak związku z montażem nowoczesnej zapory. W poniedziałek testowano zaporę przy wykorzystaniu wody. - W trakcie testu zostało potwierdzone prawidłowe działanie zapory, a po jego zakończeniu (przed godz. 15.00) wodę użytą do przeprowadzenia testu odprowadzono do instalacji odwodnieniowej. We wtorek nastąpił wyciek z instalacji wodnej, który jednak nie ma żadnego związku z testem zapory - jest to zbieg okoliczności. Zapora Passive Dam jest zamontowana na górze - przy wjeździe do hali, chroniąc halę przed zalaniem wodą deszczową wlewającą się do hali z zewnątrz. Wtorkowy wyciek nastąpił natomiast bezpośrednio wewnątrz hali - nie była to więc woda, która wlała się do niej z zewnątrz, lecz wypłynęła z instalacji wewnętrznej budynku - poinformowała nas firma.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
4.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro