Reklama
Reklama

Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna już trzydziesty rok akademicki

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął właśnie rok akademicki. Będzie on szczególny, ponieważ uczelnia obchodzi jednocześnie trzydziestolecie swojego istnienia. W tym roku na studia zapisało się prawie 300 seniorów.

Wielu ze studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku ma 70, 80 lub więcej lat. Powody dla których zaczęli studiować w tym wieku są różne. Często jest to realizacja dawnego marzenia o zdobyciu pierwszego lub drugiego dyplomu. Seniorzy przystępują do studiowania z pasji lub chęci wypełnienia rezerwy wolnego czasu, który przyszedł wraz z emeryturą.

Na poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego panowała podniosła atmosfera i obowiązywały galowe stroje. Jak to bywa na tego rodzaju uroczystościach, studenci słuchali przemówień, a nauczyciele akademiccy witali swoich uczniów. Warto odnotować, że życie studenckie w wieku średnim do łatwych nie należy. Pojawiają się pewne problemy, m.in. z pamięcią. Jak się jednak dowiedzieli reporterzy Pulsu Dnia, studenci uczelni pomimo kilkudziesięciu lat na karku naukę wciąż kochają. Co więcej, seniorzy traktują studia poważniej niż osoby młodsze i bardziej się do nich przykładają.

W tym roku, wśród przedmiotów oferowanych przez UTW, największym zainteresowaniem cieszą się turystyka, języki obce i zajęcia komputerowe. Rok akademicki na poznańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku rozpoczęło w poniedziałek prawie 300 słuchaczy. W sumie na uniwersytecie uczy się ich półtora tysiąca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro