Reklama
Reklama

Okluzja i bruksizm - co warto wiedzieć?

Okluzja to termin używany w stomatologii do opisania sposobu, w jaki zęby górnej i dolnej szczęki stykają się ze sobą. Prawidłowa okluzja zapewnia harmonijną pracę układu żucia, co jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej oraz ogólnego samopoczucia. Zaburzenia okluzji, znane również jako choroba okluzyjna, mogą prowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych, wpływając na jakość życia pacjentów.


Okluzja to termin używany w stomatologii do opisania sposobu, w jaki zęby górnej i dolnej szczęki stykają się ze sobą. Prawidłowa okluzja zapewnia harmonijną pracę układu żucia, co jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej oraz ogólnego samopoczucia. Zaburzenia okluzji, znane również jako choroba okluzyjna, mogą prowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych, wpływając na jakość życia pacjentów.

Jednym z najczęstszych objawów zaburzeń okluzji jest zgryz urazowy, który może być powikłany bruksizmem - czyli mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami, często występujące podczas snu. Badania wskazują, że długotrwałe napięcie mięśniowe wynikające z bruksizmu może prowadzić do uszkodzeń zębów, a także bólu mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, szczególnie w przypadku złego zgryzu urazowego.

? Więcej na ten temat: Czym jest bruksizm?

Przyczyny bruksizmu

Bruksizm - w starej nomenklaturze jest schorzeniem wieloczynnikowym, a jego dokładne przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Do najczęściej wymienianych należą:

? Stres i napięcie emocjonalne - Wysoki poziom stresu jest jedną z głównych przyczyn zaciskania i zgrzytania zębów.

Jednak według najnowszych doniesień - bruksizm jest naturalnym mechanizmem obronnym przed nadmiernym stresem - i służy do wyładowania stresu np na zębach. Jeżeli mamy zdrowy zgryz - jest on przygotowany do przyjęcia takiego obciążenia. Jednak w przypadku zgryzu urazowego dodatkowe obciążenia może zadziałać destruktywnie na poszczególne składowe narządu żucia w tym zęby, staw skroniowo-żuchwowy, czy mięśnie odpowiadające za zaciskanie.

? Nieprawidłowości zgryzu - Problemy z układem zgryzowym mogą prowadzić do nadmiernej aktywności mięśni żucia - brak synchronizacji pomiędzy zagryzieniem zębów i dobrą pozycją w stawie skroniowo-żuchwowym sprzyja ciągłemu ustawianiu na przemian dobrej pozycji w stawie kosztem ustawienia zębów dolnych i górnych i na odwrót. W efekcie zęby ciągle "szukają" dobrej pozycji co daje efekt zgrzytania zębami

? Złe nawyki - Żucie gumy, gryzienie paznokci lub przedmiotów mogą nasilać bruksizm.

? Choroby neurologiczne - Niektóre schorzenia, takie jak choroba Parkinsona, mogą być powiązane z bruksizmem.

Objawy bruksizmu i choroby okluzyjnej

- Zgrzytanie zębami, szczególnie w nocy
- Napięcie mięśni w okolicach szczęki i skroni
- Trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym
- Bóle głowy mylone z migreną
- Starcie szkliwa, pęknięcia, ruchomość zębów
- Nadwrażliwość zębów

W przypadku zaawansowanego bruksizmu, gdy dochodzi do utraty zębów lub znacznego uszkodzenia szkliwa, skutecznym rozwiązaniem mogą być implanty Poznań

Leczenie bruksizmu - co mówią badania?

Według najnowszej wiedzy przede wszystkim leczymy nieprawidłowości zgryzowe na podstawie precyzyjnej diagnostyki okluzyjnej. Leczenie zależy od przyczyn nieprawidłowości oraz stopnia zaawansowania zmian w jamie ustnej. A bruksizm w rozumieniu rozładowania stresu na porannej okluzji traktujemy jako korzystny mechanizm ochrony organizmu przed stresem. Współczesne badania wskazują, że najlepsze efekty daje połączenie kilku metod terapeutycznych:

- Szyny okluzyjne - Badania pokazują, że pełne szyny okluzyjne mogą skutecznie redukować napięcie mięśniowe oraz zmniejszać zużycie zębów.

? Przeczytaj więcej: Nowoczesne metody leczenia bruksizmu

- Biofeedback - Terapia biofeedback okazała się skuteczna w redukcji epizodów bruksizmu poprzez uświadamianie pacjentowi momentów nadmiernego napięcia.

- Botoks - Iniekcje toksyny botulinowej mogą zmniejszać napięcie mięśniowe i ograniczać siłę zacisku żuchwy.

- Terapia behawioralna i redukcja stresu - Programy relaksacyjne pomagają ograniczyć bruksizm wynikający z napięcia emocjonalnego.

Podsumowanie

Problemy okluzyjne, a nie bruksizm, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego warto zwrócić uwagę na ich objawy i nie ignorować pierwszych sygnałów. Nowoczesna stomatologia oferuje skuteczne metody leczenia, które mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów.

? Więcej informacji na temat bruksizmu, okluzji i metod leczenia znajdziesz na stronie: Piosik Stomatologia

Autor: Piosik Stomatologia
Artykuł powstał na podstawie dostępnych badań naukowych oraz badań własnych dr n. med. Adama Piosika, Dyrektora Medycznego i właściciela kliniki DR PIOSIK STOMATOLOGIA.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro