"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni". Jest ważny apel dotyczący wilków!
Sytuacją zaniepokoiła się Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Wilki coraz częściej pojawiają się również w naszym regionie. Warto przypomnieć, że są to zwierzęta drapieżne, od 2016 roku objęte ochroną ścisłą. Nie wolno ich umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności. Warto też zwracać uwagę na to skąd czerpiemy informacje.
Jak przekazuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w ostatnim czasie zaobserwowano wzrost negatywnych nastrojów i powielania nieprawdziwych komentarzy, które utrwalają stereotyp "złego wilka". Podkreślono, że wynikają one z braku rzetelnej wiedzy i zrozumienia jego roli w przyrodzie.
"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rosnącą nagonką na wilki, która ma miejsce w ostatnich tygodniach. Zwracamy uwagę, że wilki są istotnym elementem polskiej fauny i wszelkie aktywności, które działają na ich szkodę, w tym nieuzasadnione akcje obliczone na wzbudzenie strachu, są nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami ochrony środowiska"- informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
"Prosimy, aby działania skupiały się wokół zwiększenia świadomości społecznej na temat życia i zachowania wilków na podstawie wiedzy naukowej przy wsparciu autorytetów w tym temacie (osób prowadzących badania nad tym gatunkiem), a nie wiedzy potocznej, która często mija się z prawdą wzbudzając niepotrzebny strach wśród społeczeństwa" - dodano.
Jest apel do wszystkich o rozwagę w wyrażaniu opinii na temat wilków. "Jednocześnie informujemy, że strona internetowa "WilkAlert.pl" nie stanowi oficjalnego kanału do zgłoszeń sytuacji konfliktowych z udziałem osobników wilka"- podkreślono.
W komunikacie znajduje się też kilka rad.
Co zrobić, kiedy wilki pojawiają się w bliskiej odległości?
- Widzisz rannego wilka, nie podchodź. Najlepiej oddal się i zrób mu zdjęcie. Następnie poinformuj o tym zdarzeniu gminę lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Możesz zaznaczyć miejsce pobytu zwierzęcia na mapie lub okolicę miejsca, w którym się znajdował dla łatwiejszej identyfikacji przez powiadomione służby.
- W razie bezpośredniego spotkania z wilkiem nie panikuj, staraj się przepłoszyć zwierzę np. machaj rękoma lub zagwiżdż. Wilki nie atakują pierwsze. Są agresywne wyłącznie w samoobronie.
- Unikaj działań, które zachęcają wilki do odwiedzania terenów zbudowanych lub zapewniają im pożywienie, zabezpieczaj pojemniki na odpady przed dostępem zwierząt, zamykaj wejścia i bramy, stawiaj ogrodzenia.
Do kogo zwrócić się o pomoc?
- Przypadki obecności wilków na terenach zamieszkałych zgłaszaj bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ma on obowiązek podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania. W przypadku, gdy osobnik powoduje realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi zgłoszenie należy kierować także do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli funkcjonuje na terenie danej gminy.
- W przypadku pośredniego zagrożenia można uzyskać zezwolenie na płoszenie i niepokojenie lub odłów. Takie zezwolenie wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.
- W przypadku realnego zagrożenia, zezwolenie na zabicie zwierzęcia może wydać Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W sytuacjach wyjątkowych i pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj. pisemnie) - GDOŚ może wydać zezwolenie w formie ustnej.
Najpopularniejsze komentarze