Reklama

Jedyne w Poznaniu Reggio Przedszkole dla dzieci z autyzmem "Ciekawski Jeż O! Zwierz" zaprasza!

Wyobraź sobie miejsce, w którym dziecięca ciekawość jest jak kompas, a każde "dlaczego?" otwiera drzwi do nowej przygody. W "Ciekawskim Jeż O! Zwierzu" edukacja, terapia i radość odkrywania tworzą spójną całość - niczym mapa prowadząca dziecko do świata, w którym może być sobą. U nas każde "dlaczego?" ma znaczenie, a każde "sam!" budzi w nas radość. Dajemy dzieciom przestrzeń i wsparcie, których potrzebują, by z odwagą odkrywać świat.

Łączymy skuteczną, profesjonalną terapię z inspirującą edukacją - dzieci tworzą, eksplorują i rozwijają się we własnym tempie. Tu dziecięca ciekawość jest początkiem wszystkiego...

Dlaczego jesteśmy... CIEKAWSCY?

C jak Ciekawość

To od niej wszystko się zaczyna. Badania neurobiologiczne pokazują, że ciekawość aktywuje te obszary mózgu, które odpowiadają za motywację i uczenie się - to dzięki niej dzieci uczą się skuteczniej, chętniej i z większą radością. Gdy pozwolimy dzieciom badać świat, tworzyć, budować i doświadczać na swój sposób - rozwijają nie tylko swoje umiejętności, ale przede wszystkim siebie. Wierzymy, że twórcza aktywność nie kończy się na gotowym rysunku (kolorowanki, wydzieranki) czy budowli z klocków. Liczy się proces edukacyjny - czasem z bałaganem, czasem z błędami, ale zawsze z pasją i zaangażowaniem. Dlatego w naszym przedszkolu tworzymy inspirująco-prowokujące środowisko, które wspiera rozwój kreatywności, sprawności manualnej i integracji sensorycznej naszych Przedszkolaków oraz przede wszystkim ich rozwój poznawczy i językowy.

I jak Indywidualne Podejście

Każde dziecko jest indywidualną, odrębną opowieścią. Dlatego nie korzystamy z gotowych rozwiązań. Analizujemy, przyglądamy się uważnie potrzebom naszych przedszkolaków i wspólnie z rodzinami szukamy najlepszych dróg wsparcia. Zapewniamy rodzicom systematyczne, indywidualne konsultacje z zespołem specjalistów, aby wspólnie planować działania rozwojowe i terapeutyczne. Na co dzień pozostajemy w stałym kontakcie z rodzinami dzięki wirtualnym zeszytom komunikacji, które umożliwiają bieżącą wymianę informacji i wspierają ciągłość działań.

Pracujemy w oparciu o komunikację alternatywną, modelowanie językowe i terapie dopasowane do potrzeb każdego dziecka. Nasze grupy nie są tworzone według wieku, lecz w oparciu o rzeczywiste potrzeby i zasoby dzieci. Dzięki temu każda grupa staje się miejscem, gdzie każde dziecko ma szansę coś wnieść i coś otrzymać, rozwijając się w swoim tempie i w poczuciu bezpieczeństwa. A zatem dla dzieci, które są werbalne (komunikują się za pomocą słów), tworzymy grupy ukierunkowane na rozwój obszarów społeczno-emocjonalnych i poznawczych, a dla dzieci niewerbalnych grupy, w których korzystamy z komunikacji wspomagającej, gdzie szczególny nacisk kładziemy na rozwój mowy, komunikacji i pozostałych obszarów.

E jak twórcza Edukacja połączona z Terapią

Nie oddzielamy twórczej edukacji od terapii - traktujemy je jako spójną całość. Podążamy za tempem dziecka, szanując jego potrzeby. Inspirujemy się teoriami J. Piageta, P.A. Rudika i M. Kwiatkowskiej, które wskazują, że zabawa jest najskuteczniejszym narzędziem w codziennej edukacji i terapii dziecka w wieku przedszkolnym. Dlatego zarówno nasze zajęcia edukacyjne i terapeutyczne są inspirujące, różnorodne, niepowtarzalne, bogate w materiały sensoryczne oraz w tradycyjne i unikalne pomoce dydaktyczne. Wszystko po to, by zainteresować dzieci z autyzmem, by zatrzymać ich uwagę, by w pełni zaangażować nasze dzieci w twórcze działania zarówno edukacyjne, jak i terapeutyczne.

K jak Kadra - zawsze w rozwoju

Nieustannie rozwijamy się, aby oferować dzieciom najwyższy poziom wsparcia. Nasz zespół to ludzie, którzy nie boją się uczyć i rozwijać. Regularnie bierzemy udział w kursach, szkoleniach i warsztatach - od terapii funkcji poznawczych, przez Programowanie Mowy z prof. Rutkiewicz-Hanczewską czy Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania. Ponadto szkolimy się w zakresie AAC, ponieważ w naszym przedszkolu tworzymy również grupy dla dzieci niewerbalnych, w których intensywnie korzystamy z MÓWiKa.

Ponadto, zdobywamy umiejętności z zakresu treningu umiejętności społecznych. Nieustannie aktualizujemy naszą wiedzę, by dostosować podejmowane działania do indywidualnych potrzeb każdego dziecka, bazując na nowoczesnych, sprawdzonych metodach terapeutycznych i edukacyjnych.

A jak Alternatywne i Wspomagające Metody Komunikacji dla dzieci niewerbalnych lub - jeśli zaistnieje potrzeba - dla dzieci częściowo werbalnych

W naszym przedszkolu, w grupach do tego przeznaczonych, stosujemy program MÓWiK, działający na urządzeniach z systemem Android, który wykorzystuje syntezę mowy w języku polskim, oferując sześć głosów, w tym dziecięce. MÓWik jest przeznaczony do komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla osób mających poważne problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy.

Wdrażamy technologie AAC (Augmentative and Alternative Communication), które wspierają osoby z trudnościami w werbalnym porozumiewaniu się, umożliwiając im wyrażanie potrzeb, myśli i uczuć.

W naszej pracy wykorzystujemy także programy komputerowe, które wspomagają rozwój komunikacji i umożliwiają dzieciom korzystanie z interaktywnych pomocy edukacyjnych. Tworzymy drukowany system komunikacji, obejmujący książki komunikacyjne oparte na symbolach MÓWik oraz indywidualnie projektowane tablice komunikacyjne. Dzięki nim każde dziecko ma dostęp do narzędzi umożliwiających skuteczne porozumiewanie się w codziennych sytuacjach, zarówno w przedszkolu, jak i w domu.

W jak Wsparcie specjalistów

Nasze dzieci uczestniczą w zajęciach indywidualnych oraz grupowych. Nauczyciele-Specjaliści oraz Terapeuci-Specjaliści organizują dla dzieci zajęcia ukierunkowane na rozwój wszystkich umiejętności naszych przedszkolaków.

Każdego dnia współpracują ze sobą terapeuci, logopedzi, psychologowie, pedagodzy specjalni, a także specjaliści integracji sensorycznej czy fizjoterapeuci - zarówno w charakterze nauczyciela, jak i terapeuty. W razie potrzeby, mają zapewnione wsparcie superwizorów z różnych dziedzin: AAC, który czuwa nad naszymi metodami pracy z komunikacją alternatywną; psychologa klinicznego; pedagoga specjalnego, terapeuty z międzynarodowymi doświadczeniami.

S jak Sprawdzone i Skuteczne metody

Pracujemy z wykorzystaniem sprawdzonych i skutecznych metod terapeutycznych, które odpowiadają na różnorodne potrzeby dzieci:

Metoda Krakowska - kompleksowa terapia wspierająca rozwój mowy, myślenia i komunikacji u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, oparta na symultaniczno-sekwencyjnej nauce czytania.

Metoda Dobrego Startu - program wspierający rozwój funkcji wzrokowych, słuchowych i ruchowych, przygotowujący dzieci do nauki czytania i pisania.

Program Attention Autism - metoda rozwijająca koncentrację, umiejętność czekania na swoją kolej oraz wspólne pole uwagi, wspierająca relacje i komunikację.

Trening Umiejętności Społecznych (TUS) - zajęcia uczące dzieci nawiązywania relacji, rozumienia emocji oraz radzenia sobie w sytuacjach społecznych.

Terapia logopedyczna, psychologiczna i pedagogiczna - indywidualne wsparcie rozwijające mowę, emocje, zachowania oraz umiejętności poznawcze.

Integracja Sensoryczna (SI) - terapia wspierająca prawidłowe przetwarzanie bodźców zmysłowych, poprawiająca koordynację, uwagę i funkcjonowanie w codziennych aktywnościach.

Fizjoterapia - zajęcia wzmacniające sprawność fizyczną dziecka, poprawiające postawę, równowagę i koordynację ruchową.

Muzykoterapia - wykorzystanie muzyki w celu stymulacji emocji, komunikacji i integracji sensorycznej, sprzyjająca relaksacji i wyrażaniu siebie.

Metoda Weroniki Sherborne i Aktywności Knillów - ćwiczenia ruchowe wspierające rozwój relacji, świadomości ciała oraz umiejętności społecznych i komunikacyjnych.

K jak Klimatyczna przestrzeń sprzyjająca rozwojowi

Wiemy, że przestrzeń ma znaczenie dla rozwoju dziecka. Dlatego nasze sale są przytulne, kolorystycznie stonowane, co sprzyja dziecięcemu skupieniu. Korzystamy z naturalnych materiałów i dbamy o to, by dzieci mogły czuć się bezpiecznie i swobodnie. Dodatkowo mamy w pełni wyposażone gabinety specjalistów: dużą salę do fizjoterapii oraz integracji sensorycznej, która umożliwia odcięcie się od bodźców z reszty przedszkola oraz gabinet logopedy. Do dyspozycji dzieci jest także jasna, przestronna jadalnia, w której wspólne posiłki stają się elementem codziennej rutyny i budowania relacji.

Przedszkole przy ul. Bogusza mieści się z dala od zgiełku głównych ulic, a z jednej strony otacza je zielony ogród, na którym znajduje się plac multisensoryczny. W sąsiedztwie "Jeż O! Zwierza" rozciąga się malowniczy rezerwat przyrody "Żurawiniec", do którego udajemy się na outdoor learning i relaksacyjne spacery.

Praktykujemy także leśne wtorki, podczas których organizujemy wyprawy do lasu, by dzieci mogły doświadczać przyrody, rozwijać samodzielność i uczestniczyć w edukacji w naturalnym środowisku.

I jak Innowacyjne podejście projektowe

Zapominamy o schematycznym nauczaniu! Czerpiemy inspirację z pedagogicznego podejścia Reggio Emilia, w którym edukacja jest procesem budowania własnej wiedzy poprzez doświadczenie. Wykorzystujemy podejście Reggio, opierając się na kreatywnych prowokacjach edukacyjnych, które zachęcają dzieci do zadawania pytań i samodzielnego szukania rozwiązań.

W codziennej pracy wykorzystujemy Reggio Tray, łącząc elementy sensoryczne z wartościami edukacyjnymi - na przykład podczas nauki liczenia czy rozpoznawania liter. Projekty realizujemy zazwyczaj w cyklach tygodniowych, a ich elementem jest tematyczna wycieczka raz w miesiącu, która wzbogaca doświadczenie dzieci o realne obserwacje i przeżycia. Dbamy

też o zajęcia warsztatowo-praktyczne, takie jak pieczenie, gotowanie, budowanie, majsterkowanie czy prace w ogrodzie, dzięki którym dzieci rozwijają samodzielność, umiejętności manualne i poczucie sprawczości.

Tropem JEŻ O! ZWIERZA

Nasza filozofia jest ukryta w nazwie. Bo wszystko zaczyna się od... "jeża"!

To jedno z pierwszych zwierząt, jakie poznają małe dzieci i na widok którego spontanicznie reagują: "Ooo!". To wykrzyknienie zawiera w sobie zachwyt, zaciekawienie światem i jest jednym z pierwszych dźwięków, który towarzyszy dzieciom, gdy odkrywają coś nowego.

A "Jeż O!!! Zwierz"? To już niemal pełna wypowiedź rozwijającego się werbalnie dziecka, które widząc to leśne zwierzę, nie tylko je poprawnie kategoryzuje i nazywa, tworząc co prawda niepełną syntaksę zdania, w którym brakuje czasownika...

I jeszcze wyraża swój niezwykły, dziecięcy zachwyt dla tuptającego, kolczastego zwierzątka. TAK ROZWIJA SIĘ MOWA DZIECKA - a my się z tego cieszymy.

Nieustannie się rozwijamy...

W naszych Reggio placówkach (prowadzimy również szkoły) - od nowego roku szkolnego - dodatkowo rozpoczyna pracę niedawno zawiązany Zespół Specjalistów w zakresie centralnych zaburzeń słuchu, przetwarzania wzrokowego i psychologii poznawczej! Śledź naszą stronę internetową lub stronę na Facebooku, by być na bieżąco.

DOŁĄCZ DO NAS!

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko miało przestrzeń do twórczego odkrywania świata w terapeutycznym, inspirującym i pełnym zrozumienia środowisku, "Ciekawski Jeż O! Zwierz" to wyjątkowe miejsce, wyróżniające się wśród przedszkoli dla dzieci z autyzmem.

Masz pytanie? Napisz na adres [email protected] lub zadzwoń: 698370340.

Nasze Reggio Ciekawskie Placówki:

- Ciekawski Jeż O! Zwierz - Terapeutyczno-Integracyjne Przedszkole Reggio Emilia, ul. Bogusza 8a

- Zielone Drzewo Ciekawości Szkoła Podstawowa Reggio Emilia - ul. Drużbickiego 9, Poznań

- Niebieskie Drzewo Ciekawości MikroSzkoła Podstawowa Reggio Emilia - ul. Budzisława 1, Poznań

- Niebieskie Drzewo Ciekawości MikroSzkoła Podstawowa Reggio Emilia z wykorzystaniem AAC - ul. Gen. Kutrzeby 16a, Poznań

- Turquoise Curiosity Tree MikroSzkoła Podstawowa Reggio Emilia - ul Deszczowa 8, Poznań

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
4.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro