Reklama
Reklama

Dzieci nadal noszą zbyt ciężkie tornistry

fot. AZS AWF Poznań
fot. AZS AWF Poznań

W miniony czwartek przeprowadzono akcję ważenia tornistrów w wybranych szkołach podstawowych w Poznaniu oraz jeden w Skórzewie. Okazało się, że prawie u połowy uczniów ciężar plecaka przekraczał dozwolone normy.

Książki, ćwiczenia, zeszyty do każdego przedmiotu, piórnik ze wszystkimi niezbędnymi elementami, blok rysunkowy lub techniczny oraz drugie śniadanie - to podstawowe elementy, które codziennie znajdują się w plecaku uczniów szkół podstawowych. Do tego dochodzi jeszcze kilka razy w tygodniu strój na lekcje wychowania fizycznego oraz obuwie na zmianę. Z tak zapakowanym tornistrem dzieci codziennie przemierzają drogę do szkoły i z powrotem.

Powiatowy Inspektorat Sanitarny przeprowadził więc kontrolę wagi tornistrów, które noszą dzieci. W dwóch szkołach podstawowych w Poznaniu oraz jednej w Skórzewie zbadano ciężar plecaków uczniów klas I-III oraz VI. W sumie badaniu poddano 214 dzieci i ich tornistry. U 113 dzieci zalecany ciężar tornistra był w normie, natomiast aż u 101 uczniów waga tornistra przekraczała 10% masy ciała dziecka. Najcięższy plecak należał do ucznia szóstej klasy, który ważył aż siedem kilogramów a powinien tylko pięć.

Noszenie zbyt ciężkich plecaków przez dzieci w wieku szkolnym jest jedną z przyczyn powstania skrzywień kręgosłupa oraz wad związanych z postawą. Z biegiem czasu pojawia się u dzieci także sztywność karku. Żeby zapobiec takim sytuacjom wprowadzono większość materiałów edukacyjnych na płytach CD. Dzięki temu, podręczniki miały zwierać mniej stron. Tak się jednak nie stało. Podręczniki co prawda zawierają CD z dodatkowymi materiałami i ilustracjami, ale nadal są grube i ciężkie ta jak były.

Kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego przeprowadzane są raz w roku szkolnym. Podczas działań mierzone są proporcje wagi ciała do wagi tornistra. Przyjęto, że waga tornistra nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka. Jak poinformowała nas Cyryla Staszewska, rzecznik Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, następnym działaniem podjętym przez Sanepid będzie sprawdzenie, czy w szkołach są wydzielone odpowiednie miejsca bądź szafki, w których dzieci mogłyby pozostawić książki, które nie są im potrzebne danego dnia.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro