Wszyscy w Poznaniu korzystamy z usług tej instytucji, w tym roku kończy 160 lat! Na obchodach pokaz, jakiego w mieście jeszcze nie było
Chodzi o Aquanet.
W sobotę, 29 marca, minie dokładnie 160 lat od momentu powstania poznańskich wodociągów. - Już w średniowieczu mieliśmy rurmistrzów i nosiwodów. Wodę czerpano wówczas drewnianymi rurami głównie z Bogdanki. W 1847 r. hrabia Edward Raczyński wybudował drewniane wodociągi, w których płynęła woda ze wzgórz winiarskich. Jednak liczba mieszkańców rosła, a warunki sanitarne się pogarszały. Mieszkańcy coraz głośniej wyrażali swoje niezadowolenie, a problem dostrzegały też niemieckie władze Poznania. Poskutkowało to podjętą w 1865 r. uchwałą, która dała podwaliny pod budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej - przypominają miejscy urzędnicy.
W 1865 roku ruszyła budowa Wasserwerke przy Grabenstrasse, a więc Zakładu Wodociągowego przy Grobli. Prace ukończono rok później. W kolejnych latach wodociągi przechodziły zmiany, były modernizowane, a dziś Aquanet to duże przedsiębiorstwo należące do czołówki w Polsce. - Dzięki współpracy z Aquanetem sprawnie zinwentaryzowaliśmy i wymieniliśmy infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w centrum miasta. Spółka aktywnie inwestuje też w nowe technologie, razem z Veolią Poznań szukając sposobów na odzyskiwanie ciepła ze ścieków komunalnych. Teraz stoją przed nią kolejne wyzwania związane ze skutecznym zatrzymaniem wody w mieście i budową zbiorników retencyjnych. Jestem przekonany, że one również zakończą się sukcesem - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Co ciekawe, z usług Aquanetu korzysta około 900 tysięcy mieszkańców naszej aglomeracji. Ma pod swoją pieczą sieć wodociągową o długości 2600 km i sieć kanalizacyjną o długości 2500 km. Utrzymywanie infrastruktury w bardzo dobrym stanie sprawia, że blisko połowa poznaniaków regularnie pije "kranówkę".
Aquanet zapowiada huczne obchody swoich 160. urodzin. Podobnie jak na 150-lecie w mieście pojawią się kolorowe koziołki. 21 czerwca zapowiedziano natomiast wielką imprezę na Łęgach Dębińskich. W ciągu dnia odbędzie się piknik rodzinny, a wieczorem koncert muzyki filmowej w wykonaniu muzyków Filharmonii Poznańskiej. - Wydarzeniu będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa, a muzyka nie będzie jedyną atrakcją. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pierwszy w historii Poznania publiczny pokaz dronów, dzięki któremu niebo nad parkiem stanie się sceną dla spektakularnego świetlnego show.