Niemal sto osób przekroczyło bramy koszar i założyło mundury. Większość z nich nigdy wcześniej nie miała doświadczenia z wojskiem
Przed nimi 16 dni szkolenia podstawowego w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Większość nowych ochotników to osoby bez wcześniejszego doświadczenia wojskowego. Zrezygnowali oni na pewien czas z życia rodzinnego i zawodowego, aby przejść intensywny trening, który dla wielu z nich zakończy się uroczystą przysięgą w Wągrowcu. Szkolenie rozpoczęło 97 osób.
"Do swoich domów wrócą za 16 dni (tyle trwa szkolenie podstawowe). Z kolei osoby, które w przeszłości miały do czynienia z wojskiem i mają za sobą przysięgę wojskową, spędzą w koszarach 8 dni w ramach szkolenia wyrównawczego. Tym razem za szkolenie odpowiada 122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie" - informuje kpt. Anna Jasińska-Pawlikowska, oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
"Największym przeżyciem jest niewątpliwie szkolenie podstawowe, czyli "szesnastka". Przez ponad dwa tygodnie przyszli Terytorialsi będą uczyć się podstaw wojskowości. Muszą nauczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej czy zagadnień związanych z taktyką. Od teraz będą musieli słuchać komend przełożonych i przywyknąć do pobudki o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i szkolenie bojowe" - dodaje.
Ostatniego dnia ochotnicy przejdą weryfikację zdobytych umiejętności. Na poligonie instruktorzy przeprowadzą sprawdzian "pętli taktycznej", który obejmie wszystkie dotychczasowe elementy szkolenia. Rekruci wykazujący się dyscypliną i umiejętnościami zostaną dopuszczeni do uroczystej przysięgi.
Najpopularniejsze komentarze