Największy pracodawca w Poznaniu i poznańska uczelnia współpracują od 20 lat. "Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę"
Mowa o Volkswagenie i Politechnice Poznańskiej.
Dokładnie 20 lat temu poznańska uczelnia oraz Volkswagen Poznań rozpoczęły współpracę. "Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę" - mówi Jolanta Musielak, członkini zarządu ds. personalnych i organizacji w Volkswagen Poznań. "Mieliśmy to szczęście, że wśród władz Politechniki trafialiśmy na niezwykle zaangażowanych partnerów. Dzięki nim możemy dziś powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Najlepszym dowodem jest fakt, że już ok. tysiąc absolwentów tej uczelni pracuje w naszych zakładach, często pełniąc kluczowe role w naszych zespołach" - dodaje.
Pierwsze porozumienie podpisano 18 marca 2005 r. Sztandarowym przykładem współpracy są od lat studia dualne. Politechnika i fabryka motoryzacyjna z Poznania jako jedne z pierwszych w Polsce wprowadziły ten innowacyjny model nauczania. "Studenci kierunku automatyka i robotyka mają możliwość połączenia wiedzy teoretycznej z praktyką. Takie rozwiązanie przynosi obopólne korzyści. Studenci poznają najnowsze technologie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, ucząc się m. in. specyfiki programowania sterowników i robotów przemysłowych na linii produkcyjnej. Podsumowaniem studiów dualnych jest realizacja pracy inżynierskiej, której wyniki w większości wdrażane są do produkcji. Przedsiębiorstwo zaś inwestuje w przyszłych pracowników. Po zakończeniu studiów dualnych absolwenci jako nieliczni na rynku mają też dwuletnie doświadczenie zawodowe" - wyjaśnia Patrycja Kasprzyk, rzecznik prasowy Volkswagena Poznań.
"Współpraca świata nauki i biznesu przyniosła i będzie przynosić korzyści obu stronom" - podsumowuje prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej. "To widać zwłaszcza dzisiaj, w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości. Dzięki partnerstwu nasi studenci mają dostęp do najnowszych technologii. Nasza uczelnia z kolei wyposaża studentów w niezbędną wiedzę, daje im dostęp do środowiska innowacji naukowych, które później ich inspirują w dalszych karierach zawodowych" - dodaje.
Wymiarem praktycznym jest m. in. współpraca przy takich inicjatywach, jak koła naukowe Politechniki Poznańskiej PUT Motorsport oraz PUT Renovation. PUT Motorsport od 2014 r. projektuje, wykonuje oraz testuje bolidy wyścigowe spalinowe i ostatnio także elektryczne, aby następnie sprawdzić je podczas zawodów Formula Student.
Kolejnym przykładem udanej synergii nauki i biznesu jest konkurs "Be the best", w ramach którego zespoły studentów opracowują innowacyjne projekty.
Są już nowe plany na przyszłość. "Obecnie trwają rozmowy na temat współpracy w zakresie studiów drugiego stopnia na kierunku elektromobilność. Plan zakłada, by studenci tego kierunku odbywali wybrane zajęcia i dobrowolną praktykę w Volkswagen Poznań, otrzymując za to wynagrodzenie" - dodaje rzeczniczka.
"Branża motoryzacyjna przechodzi obecnie największą rewolucję w historii. Oczywiście ma to związek z transformacją w kierunku elektromobilności, ale także rozszerzeniem kompetencji w zakresie rozwoju produktów. Już dziś prowadzimy rekrutację do Działu Rozwoju, gdzie zamierzamy podwoić zatrudnienie. Poszukujemy osób o unikatowych kompetencjach na rynku. Chodzi o inżynierów, konstruktorów, ekspertów ds. software i rozwoju systemów elektronicznych w pojazdach. Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy z Politechniką Poznańską przygotujemy studentów do wyzwań stojących przed motoryzacją przyszłości"- mówi Jolanta Musielak.