Ile kosztuje ekspres do kawy?
Prawdopodobnie każdy, kto kiedykolwiek stanął przed wyborem zakupu urządzenia do parzenia kawy, zastanawiał się, ile powinien kosztować dobry ekspres. Następnie zapewne rozpoczęły się internetowe poszukiwania, które szybko mogły prowadzić do zaskoczenia - jak to możliwe, że w sklepach można znaleźć domowe urządzenia zarówno za kilkaset złotych, jak i takie, których cena sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy? Czy oznacza to, że naprawdę dobra kawa w domowym zaciszu pozostaje poza zasięgiem większości miłośników kawy i jest dostępna jedynie dla najzamożniejszych? Nie!
W niniejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego ekspresy do kawy mogą być tak kosztowne, przeanalizujemy różne typy urządzeń oraz zastanowimy się, co wpływa na ich cenę.
Skąd bierze się cena ekspresu?
Stwierdzenie, że ekspresy do kawy różnią się od siebie, nie jest niczym odkrywczym - widać to już na pierwszy rzut oka. Jednak niewiele osób jest w stanie w pełni zrozumieć, jak niewidoczne różnice potrafią wpływać na cenę. W zależności od tego, czy wybierzesz ekspres kolbowy, wyposażony w bojler lub termoblok, ceny mogą różnić się nawet o kilka tysięcy złotych - a jesteśmy niemal pewni, że żaden z tych elementów nie przemknął ci nawet przez myśl podczas procesu wyboru.
Ekspresy do kawy różnią się przede wszystkim ze względu na trzy cechy: użyte materiały, funkcjonalność i technologię, która za nią stoi. Sztuka wyboru polega na zbalansowaniu tych elementów, ceny i naszych oczekiwań względem urządzenia. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej każdemu z nich.
Materiały
Najbardziej namacalna cecha, która wpływa na cenę ekspresów do kawy. Urządzenia droższe zazwyczaj będą wyprodukowane przy użyciu lepszej jakości materiałów - stalowe obudowy, drewniane elementy czy nowatorskie elementy, takie jak dysze parowe wykonane z nienagrzewającego się metalu.
Jednak tańsze nie zawsze musi oznaczać gorsze. Metalowe elementy o długiej żywotności są przydatne w złożonym mechanizmie ekspresu kolbowego, gdzie najmniejsza usterka może zaburzyć funkcjonowanie całości, ale nie są potrzebne do prostego ekspresu przelewowego, w którym w zupełności wystarczy dobrej jakości plastik, dzięki któremu urządzenie posłuży nam przez lata.
Funkcjonalność
Drugą istotną cechą jest funkcjonalność - droższe urządzenia będą wyposażone w większą ilość funkcji, które pozwolą nam na dostosowanie smaku kawy do indywidualnych preferencji smakowych. W jaki sposób może przejawiać się to w praktyce? Niektóre ekspresy automatyczne pozwalają na zaparzenie jedynie espresso i cappuccino, jak i wymagają ręcznego spienienia mleka, a inne samodzielnie przygotują latte z pianką aromatyzowaną słodkim syropem smakowym.
W przypadku funkcjonalności przestrzeń na kompromisy jest największa. Początkujący miłośnik kawy nie potrzebuje systemu PID do regulacji temperatury w swoim ekspresie kolbowym - urządzenie tańsze o kilkaset złotych będzie użytkował identycznie, jak droższy ekspres.
Technologia
Czyli wszystko to, co stoi za funkcjonalnością. Nowoczesne ekspresy do kawy wyposażone są w niesamowitą technologię - fakt, że standardem w nowoczesnych urządzeniach jest możliwość obsługi za pomocą telefonu, jest najlepszym dowodem na to, jak rozwinięty jest świat kawy. Automatyczny dobór poziomu przemiału do użytych ziaren, parzenie kawy na zimno czy dostosowanie poszczególnych parametrów parzenia do własnych preferencji...
Im więcej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, tym więcej kosztować będzie urządzenie - wybierz więc taki ekspres, którego technologia będzie pomocna i ułatwi codzienny rytuał parzenia kawy. Biorąc pod uwagę technologiczny boom, który w ostatnich latach miał miejsce w świecie kawy, z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
Wiedząc już skąd biorą się ceny ekspresów, przyjrzyjmy się wspólnie poszczególnym typom urządzeń i zobaczmy jak różnią się ekspresy do kawy na różnych szczeblach drabinki cenowej.
Ekspresy przelewowe (150-2500 złotych)
Najtańsze przelewowe ekspresy do kawy możemy nabyć za niewiele ponad sto złotych. Ich sposób działania jest niezwykle prosty - gorąca woda rozprowadzana jest po powierzchni znajdującej się w filtrze kawy, skąd przy pomocy siły grawitacji trafia do dzbanka. Philips Daily, który możemy nabyć już za 150 złotych, oferuje dokładnie tę funkcję - pyszną kawę przelewową parzoną w prosty i szybki sposób. Jednak nawet w tak niskiej cenie otrzymujemy zaawansowane funkcje - warto wspomnieć chociażby "Aroma Twister" - kawa jest automatycznie mieszana w dzbanku przy pomocy specjalnej dyszy, gwarantując jednolity smak w każdej kropli.
Z drugiej strony spektrum znajduje się ekspres przelewowy Joy Resolve Barisieur Grande, którego koszt wynosi aż 2000 złotych. Co otrzymujemy w zamian? Wyobraź sobie, że każdego dnia osobisty barista budzi cię świeżo parzoną kawą. To właśnie Joy Resolve! Ekspres ten daje możliwość zaparzenia kawy w momencie, gdy uruchamia się wbudowany budzik! Piękny design łączący metal, drewno i dmuchane szkło, wbudowana mini lodówka na mleko, możliwość parzenia dwóch porcji na raz - Barisieur Grande wznosi doświadczenie automatycznego parzenia kawy przelewowej na wyższy poziom!
Ekspresy kolbowe (300-25000 złotych)
Filozofia, stojąca za wszystkimi ekspresami ciśnieniowymi, jest identyczna - gorąca woda jest przeciskana przez powierzchnię drobno zmielonej, ubitej kawy przy pomocy wysokiego ciśnienia. Dawniej prawdziwe, włoskie espresso można było uzyskać jedynie przy pomocy profesjonalnych urządzeń za grube tysiące złotych. Dziś jednak dobra kawa dostępna jest dla wszystkich, a wszystko za sprawą przystępnych cenowo rozwiązań, takich jak CHiATO Luna Style. Za 300 złotych otrzymujemy urządzenie, które bez problemu odwzorowuje kawę z najlepszych kawiarni: programowalne porcje, prosty, dotykowy panel sterowania, kompaktowy design i profesjonalna dysza do spieniania mleka, dzięki której bez trudu udekorujesz kawę mleczną pięknym latte artem. To ekspres, który ma wszystko, czego potrzebujesz, by rozpocząć przygodę z espresso.
Co jednak, jeśli należysz do kawowych purystów, którzy chcą móc kontrolować każdy parametr przyrządzanego espresso? W takim wypadku nie ma innej drogi, niż La Marzocco Linea Mini - używany w wielu kawiarniach na całym świecie ekspres, którego cena potrafi sięgać nawet 25 tysięcy złotych! Za tę cenę otrzymujemy jednak urządzenie profesjonalne, z możliwością uzyskania niebywałej stabilności temperatury, wydajności, połączonych z niezwykłą prostotą użytkowania i wyglądem, od którego nie można oderwać wzroku. Jeśli chcesz zamienić swoją kuchnię w prawdziwą, włoską kawiarnię, to nie ma innej drogi!
Ekspresy kapsułkowe (200-1300 złotych)
Co jednak, jeśli nie zależy nam na procesie parzenia, a jedynie cieszeniu się pyszną kawą w ciągu kilku sekund bez konieczności doglądania każdego etapu czy uciążliwego czyszczenia? Warto w tym wypadku zwrócić uwagę na kapsułkowe ekspresy do kawy. Idealnym ucieleśnieniem jest DeLonghi Nescafe Dolce Gusto Piccolo XS - kosztujący zaledwie 200 złotych ekspres, który łączy w sobie 3 cechy: prostotę, kompaktowość i przystępność. Wystarczy włożyć kapsułkę, nacisnąć dźwignię i już po chwili będziesz cieszyć się pyszną kawą. Fusy zostają w kapsułce, którą wystarczy po prostu wyrzucić.
Jeśli chcesz jednak połączenia prostoty z większymi możliwościami, na drugim biegunie cenowym znajduje się DeLonghi Nespresso Gran Lattissima - urządzenie w cenie 1300 złotych stworzone z myślą o miłośnikach kaw mlecznych. Funkcjonalność kapsułek bez konieczności kompromisu i używania mleka w proszku (które zazwyczaj znajduje się w kapsułkach kaw mlecznych). Wystarczy włożyć kapsułkę, wlać mleko do pojemnika, wybrać kawowy napar (do wyboru są ristretto, espresso, lungo, cappuccino, latte macchiato, latte, a nawet flat white) i po chwili cieszyć się ukochaną kawą z pyszną, naturalną mleczną pianką.
Ekspresy automatyczne (1200-16000 złotych)
Automatyczne ekspresy do kawy to szczyt kawowej techniki. Cechujące się maksymalną funkcjonalnością i najnowszą technologią potrafią być niezwykle zróżnicowane cenowo. Wiele osób myśli, że luksus automatycznego parzenia kawy musi być drogi. Nic bardziej mylnego - przykładowo ekspres Philips Series 800 EP0820/00 możemy mieć za jedyne 1200 złotych. Urządzenie to pozwoli nie tylko na automatyczne zaparzenie kawy i udekorowanie jej spienionym mlekiem, ale dzięki inteligentnemu systemowi "Aroma Extract" przygotuje napary o idealnej temperaturze i aromacie. Funkcja "My Coffee Choice" pozwalająca na dopasowanie wielkości i mocy sprawi, że każdą kawę dostosujesz do swoich upodobań. 100% ceramiczny młynek z dwunastoma poziomami mielenia, łatwość czyszczenia i konserwacji - czego więcej można chcieć od ekspresu?
Jeśli jednak zależy ci na niespotykanym poziomie wygody i komfortu, możesz zdecydować się na szczyt drabinki cenowej - JURA GIGA 10 - ekspres, który wyznacza standardy i redefiniuje pojęcie wygody parzenia. Co otrzymujemy za niemal 16-krotność ceny najtańszego ekspresu? Dwa osobne pojemniki na ziarna i dwa osobne młynki (już nigdy nie będziesz musiał spierać się z rodziną o wybór ziaren), możliwość ekstrakcji kawy na zimno (!), aż 35 różnych kawowych naparów do wyboru (w tym specjały takie jak cortado, cold brew czy nawet cały dzbanek kawy) z praktycznie nieograniczonymi możliwościami personalizacji każdego z nich, panoramiczny panel dotykowy... JURA GIGA 10 to świadectwo postępu, który dokonał się w świecie kawy. Najlepsze materiały, dzięki którym urządzenie posłuży nam przez lata, niesamowita ilość funkcji, najnowsza technologia - 16 000 złotych to cena, za którą otrzymujemy najnowocześniejszy z dostępnych ekspresów domowych!
Podsumowanie
Ile kosztują dobre ekspresy do kawy? W tym wypadku wymijająca odpowiedź "to zależy" jest jak najbardziej prawdziwa. Miłośnikowi kaw przelewowych w zupełności wystarczy urządzenie za 200 złotych, podczas gdy purysta espresso będzie skłonny wydać i kilkadziesiąt tysięcy w pogoni za idealnym smakiem. Wiesz już, jakie cechy wpływają na ceny urządzeń. Teraz kolej na dokonanie wyboru. Balansując własne potrzeby, cenę, materiały, technologię i funkcjonalność będziesz w stanie bez problemu wybrać urządzenie, które każdego dnia będzie umilać ci poranek pyszną kawą!