Na ten popularny program miasto przeznaczy aż milion złotych. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Poznań znów będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki.
Nabór wniosków do programu rozpocznie się prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia. "O dofinansowanie będą mogli starać się mieszkańcy Poznania. Wśród nich są zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, instytucje oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Na wsparcie finansowe na gromadzenie deszczówki mogą liczyć także użytkownicy działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz właściciele własnych ogródków na terenie zarządzanym przez spółdzielnie lub wspólnotę. Dotacja będzie mogła pokryć do 80 proc. kosztów. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, pozostali - do 6 tys. zł" - informują miejscy urzędnicy.
"Nieruchomość, na jaką przysługiwać będzie dofinansowanie, musi znajdować się na terenie Poznania (wnioskodawca musi być jej właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadać inny tytuł prawny, który pozwala na dysponowanie nią). Pieniądze "idą za adresem, a nie osobą". Oznacza to, że można uzyskać dofinansowanie na więcej niż jedną nieruchomość" - dodają.
Środki z programu można przeznaczyć na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do gromadzenia i wykorzystywania opadów w miejscu ich powstania, w tym naziemnych i podziemnych zbiorników na wodę opadową, pomp zanurzeniowych oraz elementów przyłączeniowych. Dotacja obejmuje również zakup materiałów oraz prace modernizacyjne i usprawniające istniejący system deszczowy.
W tym roku na małą retencję Miasto Poznań przeznaczy aż milion złotych. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania środków.
Program realizuje Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Szczegółowe informacje oraz niezbędne dokumenty do pobrania będą dostępne na stronie www.poznan.pl/malaretencja po uruchomieniu programu.
Program pozwalający uzyskać dofinansowanie na zagospodarowanie deszczówki jest realizowany od 2021 roku. "Początkowo była to akcja pilotażowa, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie poznaniaków zdecydowano o jej kontynuacji. Skorzystało z niej już kilkaset osób prywatnych, a także firm, instytucji czy wspólnot mieszkaniowych"- podkreślono.