Reklama
Reklama

Ekologicznie = bez dochodów

Każdego roku maturzyści walczą o miejsce na związanych z ekologią kierunkach studiów. W bieżącym roku akademickim na jedno miejsce na biotechnologii lub ochronie środowiska przypadało 5 chętnych. Niestety, dla absolwentów tych kierunków brakuje pracy.

W przypadku kierunków studiów związanych z ekologią można mówić o modzie, która utrzymuje się od kilku lat. Szeroko zakrojone działania mediów, które polegają m.in. nazachęcaniu do walki z globalnym ociepleniem i propagowaniu stopniowego przechodzenia na bardziej ekologiczny tryb życia, powodują, że młodzi ludzie widzą dla siebie szansę w byciu ekologiem.

Niestety sytuacja w Urzędach Pracy nie przedstawia się korzystnie. Ofert brakuje, a bezrobotnych wciąż przybywa. Na chwilę obecną w Poznaniu mieszka ponad 12 tysięcy bezrobotnych. Statystyki są nieubłagane - tylko we wrześniu w urzędach pracy zarejestrowało się ponad 200 absolwentów szkół wyższych. Najwięcej z nich ukończyło właśnie kierunki ekologiczne.

Nie liczę na to, że uda mi się dostać dobrą pracę w Poznaniu - mówi studentka biotechnologii. Liczę jednak, że moja praca zostanie doceniona zagranicą. Chcę wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Zawsze chciałam być naukowcem.Jeśli mi się nie uda, będę myśleć o dodatkowych studiach podyplomowych.

Choć absolwenci studiów ekologicznych w Polsce mają problem ze znalezieniem pracy - studenci np. biotechnologii i ochrony środowiska dostają specjalne stypendium motywacyjne od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Może się jednak okazać, że ukończenie studiów polecanych przez Ministerstwo, nie zapewni oczekiwanych dochodów w przyszłości.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro