Reklama
Reklama

Od miesiąca wyższe opłaty za ciepło w Poznaniu. Spółdzielnie mieszkaniowe z apelem do premiera: "Od 2022 roku taryfa za ciepło wzrosła o 258 procent"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ri / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ri / pixabay.com

Podwyżka weszła w życie 5 lutego.

Choć więcej za ciepło trzeba płacić od 5 lutego, odczujemy to dopiero za kilka miesięcy. Jak informuje Veolia Energia Poznań, "dla uprawnionych odbiorców, czyli gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, wprowadzane zmiany nie spowodują wzrostu kosztu dostawy ciepła". Wszystko przez tarczę ochronną, która działa do 30 czerwca 2025 roku. Po tym dniu wszyscy jednak za ciepło systemowe w Poznaniu będziemy płacić więcej.

Zamelduj się w Poznaniu! Meldunek to nie tylko formalność. Głosuj w wyborach, zyskaj zniżki na parkowanie, komunikację miejską i wiele więcej! Zyskaj realny wpływ na swój fyrtel.
REKLAMA

Już teraz z apelem do premiera o pomoc zwróciły się poznańskie spółdzielnie mieszkaniowe, w tym SM Osiedle Młodych. W połowie lutego do Donalda Tuska wysłano oficjalne pismo. - Spółdzielnie Mieszkaniowe z Poznania i okolic Poznania wnoszą do Pana Premiera o spowodowanie kontroli prawidłowości ustalania nowych taryf dla ciepła zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki dla Veolia Energia Poznań S.A z siedzibą w Poznaniu. Wnoszą również o przedłużenie tarczy ochronnej przeciwdziałającej podwyżkom cen energii cieplnej po 1 lipca 2025 roku - czytamy.

Jak podkreślają spółdzielnie, są one głównym odbiorcą ciepła d Veolia Energia Poznań S.A. - Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr OPO.4210.43.2024.ASz1 z dnia 21 stycznia 2025 r. zostały ustalone nowe taryfy dla ciepła. W efekcie tej decyzji cena za ciepło od 5 lutego 2025 roku wzrasta o 24%. Do 30 czerwca 2025 roku odbiorcy ciepła, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, jako podmioty uprawnione korzystają z zamrożonych cen ciepła zgodnie z Ustawą z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Od lipca 2025 roku przestaną obowiązywać dotychczasowe tarcze ochronne i cena za energię cieplną wzrośnie o 38%, tj. z 63,29 zł/GJ do 87,38 zł/GJ. Niezrozumiały jest dla nas fakt tak dużej podwyżki cen za ciepło przy stabilizacji cen rynkowych za gaz i węgiel na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Od 2022 roku taryfa za ciepło wzrosła z 33,88 zł/GJ do 87,38 zł/GJ, tj. o 258 % - dodają spółdzielnie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
12℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro