Bardzo ważne badania dla mieszkańców Wielkopolski w poznańskim szpitalu! Nie trzeba mieć skierowania i ubezpieczenia
Chodzi badania profilaktyczne w kierunku nowotworów głowy i szyi.
Nowotwory głowy i szyi należą do najbardziej podstępnych schorzeń - rozwijają się powoli, a ich pierwsze objawy często przypominają niegroźne infekcje. Dzięki programowi profilaktyki i wczesnego wykrywania tych nowotworów mieszkańcy Wielkopolski mogą skorzystać z bezpłatnych badań, które umożliwiają szybkie rozpoznanie zmian nowotworowych i rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie.
"W województwie wielkopolskim uruchomiono Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, który umożliwia mieszkańcom dostęp do bezpłatnych badań diagnostycznych. Program finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego ma na celu wczesne wykrywanie zmian nowotworowych oraz zwiększenie świadomości na temat czynników ryzyka"- informuje Nicole Młodziejewska, zastępca rzecznika prasowego Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
"W ostatnich 20 latach obserwujemy stały, dynamiczny wzrost zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Czynniki ryzyka, takie jak: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, są nadal podstawowym zagrożeniem dla zdrowia i najczęstszym czynnikiem ryzyka w tej grupie nowotworów"- mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, Ordynator Oddziału Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UMP w WCO, Kierownik programu.
"Jednakże, pojawił się nowy czynnik: wirus brodawczaka ludzkiego HPV, który jest odpowiedzialny za zachorowania u ludzi młodych, często niepalących papierosów i nie pijących alkoholu. Program profilaktyki to najskuteczniejsza i najszybsza droga rozpoznania choroby nowotworowej" - dodaje.
"Nowotwory głowy i szyi to poważne schorzenie - w Polsce diagnozuje się rocznie około 12 000 przypadków, a liczba zachorowań w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 25 proc. Najczęściej choroba rozwija się w obrębie jamy ustnej, gardła i krtani. Wczesna diagnoza jest kluczowa, ponieważ im szybciej wykryty nowotwór, tym większa szansa na skuteczne leczenie"- dodaje rzeczniczka.
Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy Wielkopolski w wieku 40-65 lat, którzy należą do grupy podwyższonego ryzyka (palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zakażenie wirusem HPV) lub mają niepokojące objawy utrzymujące się ponad trzy tygodnie. Do takich objawów należą: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej, przewlekła chrypka lub ból gardła, trudności w połykaniu, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa bądź krwawy wyciek.
Program obejmuje kompleksową diagnostykę nowotworów głowy i szyi. Każdy pacjent przechodzi: wizytę diagnostyczną u otolaryngologa, podczas której badane są uszy, nos, jama ustna i gardło; badanie nasofiberoskopowe umożliwiające ocenę jamy nosowej, gardła i krtani; a w razie potrzeby także biopsję cienkoigłową, badanie histopatologiczne, test na obecność wirusa HPV oraz USG szyi. Po badaniu pacjent otrzymuje informację na temat wyników oraz ewentualnych dalszych kroków diagnostycznych lub leczniczych.
"W ramach programu uczestnik będzie miał przeprowadzone badanie otolaryngologiczne zgodnie z obowiązującą standaryzacją na świecie. Badanie takie umożliwi wykrycie zmian na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby nowotworowe" - podkreśla dr n. med. Liucija Weselik z Oddziału Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO, Opiekun medyczny programu.
Badania realizowane są w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Badania są bezpłatne, nie wymagają skierowania ani ubezpieczenia w NFZ. Rejestracja telefoniczna: 61 88 50 729, 510 919 536.
"Sukces tego programu będzie wynikał z zaangażowania zarówno instytucji medycznych, jak i samych uczestników, którzy będą systematycznie monitorowani i edukowani w zakresie profilaktyki. Wszelkie informacje o programie oraz możliwość zapisania się na badania są dostępne w Biurze Projektu oraz na stronie internetowej Wielkopolskiego Centrum Onkologii" - mówi dr hab. n. med. Witold Kycler, Zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Centrum Onkologii ds. Lecznictwa.