Reklama
Reklama

Gruzińscy studenci będą się uczyć w Poznaniu

Grupa sześciu gruzińskich studentów przyjechała do Poznania na zaproszenie władz miasta. Będą się tu uczyć dzięki stypendiom przyznanym w ramach programu "Akademicki Poznań".

Poznańskie stypendia przyznano sześciu szczególnie uzdolnionym studentom z Gruzji. Czterech z nich uczyło się wcześniej na Państwowej Akademii Rolniczej w Tbilisi, jeden na Uniwersytecie Narodowym im. Ivane Dzavahishvili w Tbilisi, natomiast szósta studentka na wydziale architektury Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi. Wszyscy będą teraz kontynuować naukę w Poznaniu. Miasto pokryło koszty ich podróży do Polski i będzie wypłacać stypendium wysokości 2 tys. zł miesięcznie. Studenci zamieszkają w poznańskich akademikach. Przyjmujące gruzińskich stypendystów Politechnika Poznańska i Uniwersytet Przyrodniczy wyznaczą dla nich specjalnych opiekunów merytorycznych, którzy ustalą dla nich indywidualny tok nauczania. Gruzini otrzymali dziś od prezydenta Ryszarda Grobelnego certyfikaty potwierdzające przyznanie stypendium.

Decyzja o tego typu wparciu dla Gruzji została podjęta jednogłośnie przez poznańską Radę Miasta w grudniu 2008 r. Nastąpiło to cztery miesiące po tym, jak ten kaukaski kraj znacząco ucierpiał w wojnie z Rosją. Wsparcie młodzieży akademickiej wpisuje się w szerszy program poznańskiego zaangażowania na rzecz Gruzji. W lipcu br. Poznań podpisał umowę o partnerstwie z drugim co do wielkości miastem w Gruzji, Kutaisi. Na specjalnym szkoleniu z unijnych standardów zarządzania przebywali już w Poznaniu przybyli z niego urzędnicy.
Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o burzach z gradem dla kilku wielkopolskich powiatów
27℃
17℃
Poziom opadów:
7.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
15.49 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro